Moskitiera to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskało na popularności. Stało się niemal obowiązkowym elementem okien, zwłaszcza w miejscach, w których regularnie pojawiają się plagi komarów. I choć w Polsce nie trzeba obawiać się tropikalnych chorób, nikt nie lubi tych niechcianych lokatorów. Jakie są największe zalety moskitiery i gdzie warto ją założyć?

Zalety moskitiery

Zaletą moskitiery jest oczywiście ochrona domu przed owadami, które nie tylko bywają irytujące, ale także szkodliwe dla człowieka – na przykład te, które żywią się krwią lub żądlą. Dzięki moskitierze można bez obaw wietrzyć latem mieszkanie i żaden intruz nie przedostanie się do wnętrza. W przeciwieństwie do różnego rodzaju środków chemicznych moskitiera jest całkowicie bezpieczna dla domowników. Wiele substancji owadobójczych może być toksyczne i przy niewłaściwym stosowaniu, łatwo się nimi zatruć. Decydując się na zakup moskitiery, zyskuje się wieloletnią ochronę. Nie każdy model będzie niezawodny! Osoby, które narzekają na skuteczność moskitiery, prawdopodobnie zakupiły jej niewłaściwy rodzaj i okazał się bublem. Moskitiera nie utrudnia również mycia okna.

Jaki typ wybrać?

W sklepach można znaleźć wiele typów moskitiery, lecz nie wszystkie będą skuteczne. Lepiej zrezygnować ze zwykłych wklejanych siatek, które już po kilku tygodniach – a niekiedy nawet dniach – zaczynają się rwać i odklejać. Najlepiej sprawdzają się moskitiery, które montuje się wewnątrz ramy okiennej i są wykonane z solidnych materiałów. Przetrwają wiele lat i są bardzo łatwe w czyszczeniu – można bez problemu je zdjąć i umyć np. pod prysznicem. Może występować pod wieloma postaciami, na przykład w formie przesuwanej lub zwijanej.

Odporne na niesprzyjające warunki i uszkodzenia mechaniczne moskitiery można znaleźć między innymi w ofercie Przedsiębiorstwa MID, którego siedziba znajduje się w Lublinie. Firma zajmuje się również sprzedażą innych akcesoriów okiennych np. żaluzji, rolet i plis.

Gdzie założyć?

Moskitiery nie trzeba umieszczać w każdym oknie, a tylko w tych, które najczęściej się otwiera w celu przewietrzenia pomieszczenia. Najpopularniejsze jest umieszczanie moskitiery w jednej połowie okna dzielonego. Istnieje również możliwość montażu w drzwiach balkonowych, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w okresie letnim często korzystają z balkonów i tarasów. Nawet kilka minut otwartych drzwi może skutkować prawdziwą inwazją komarów – wiedzą o tym zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych, które znajdują się w pobliżu zbiorników wodnych. Plaga komarów to dla wielu największy koszmar lata. Szczególnie wtedy, kiedy jest się uczulonym na ich ugryzienia.