Drzewa i krzewy w ogrodzie – jak je sadzić i o nie dbać

Materiał partnera
2020-01-15

Krzewy i drzewa mogą stanowić ciekawą ozdobę ogrodu. By dobrze rosły powinny być prawidłowo posadzone, w odpowiedniej glebie, w miejscu dobrze nawodnionym o dostatecznej ilości światła słonecznego. Sadzeniem tych roślin możesz zająć się osobiście, jeśli się na tym znasz. Jeśli nie, skorzystaj z pomocy ekspertów, np. z firmy El-Sav Ogrody.

W jaki sposób wybierać krzewy i drzewa do ogrodu?

Kupując sadzonki drzew i krzewów powinieneś wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najważniejsze to nie wybierać roślin uszkodzonych, których kora ma przebarwienia i się łuszczy, a korzenie nie są przesuszone. Liście nie mogą mieć plam, nalotu oraz dziur. Powinny mieć intensywny kolor. Należy sprawdzić ziemię, w jakiej znajdują się drzewka lub krzewy. Nie może być sucha, a korzenie nie powinny gęsto wystawać spod spodu, gdyż przez to roślina może się gorzej przyjąć. Rośliny sprzedawane z odkrytymi korzeniami powinny być przysypane torfem albo wilgotną ziemią. Można też spotkać się z praktyką owijania zabezpieczonych torfem korzeni wilgotnym, jutowym materiałem.

Sadzenie drzew i krzewów

Drzewa i krzewy ozdobne na ogół sprzedaje się w pojemnikach. Nie ma problemu, by sadzić je przez cały okres wzrostu. Natomiast rośliny na żywopłoty drzewa owocowe należy sadzić w postaci bezlistnej, czyli jesienią albo wczesną wiosną.  Trzeba je posadzić zaraz po przewiezieniu do ogrodu, gdyż ich korzenie nie mogą być zbyt długo odkryte. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do przesuszenia korzeni. Jeśli natychmiastowe posadzenie nie jest możliwe, rośliny te należy zadołować, czyli umieścić w wykopanym dole i obsypać je wilgotną ziemią do 1/3 wysokości. Nie sadź roślin zbyt gęsto. Wtedy silniejsze wzrostem gatunki zdominują te delikatne i słabsze. No i trzeba będzie przesadzić część roślin albo je wykarczować. Na niewielkich terenach dobrze zatem sadzić drzewa dorastające maksymalnie do 6-8 metrów.

Jaka gleba?

Kompost i nawóz mineralny trzeba dodać do odchwaszczonej i przekopanej ziemi. Najlepiej na dwukrotną szerokość bryły korzenia oraz na głębokość dwóch szpadli. To pozwoli roślinom dobrze rosnąć. . Wyjątkiem są rośliny wrzosowate, które wymagają posadzenia w kwaśnej glebie. Ziemię taką można kupić w sklepach ogrodniczych, ale możesz ją zrobić samodzielnie poprzez wymieszanie równych ilości kwaśnego torfu, żyznej ziemi bądź kompostu.

Pielęgnacja krzewów i drzew po ich posadzeniu?

W pierwszym roku, od momentu posadzenia roślin, nie trzeba ich nawozić, tylko regularnie podlewać i odchwaszczać. Na powierzchni ziemi można położyć ściółka, która pomoże zatrzymać wodę w glebie oraz ograniczy wzrost chwastów. W kolejnych latach zarówno krzewy i drzewa wystarczy podlewać w okresie przedłużającej się suszy, szczególnie w czasie kwitnienia. Wiosną trzeba zadbać o zastosowanie odpowiedniego nawozu i kompostu. Nawożenie warto powtórzyć latem, jednak nie później niż w lipcu. Potem rośliny szykują się do zimy, a ich dodatkowe nawozie może spowodować ich przemarznięcie.

Poza sadzeniem i pielęgnacją drzew oraz krzewów, firma El-Sav Ogrody służy pomocą w formowaniu i przycinaniu żywopłotów, pielęgnacji i sprzątaniu ogrodu. Pracownicy zajmują się też projektowaniem oraz metamorfozą ogrodów oraz montażem elektryki ogrodowej wraz z oświetleniem.

Opracowanie artykułu:

El-Sav Ogrody Seweryn Radomski

49-130 Ligota Tułowicka 64 opolskie
e-mail
telefon