Wybór drzwi wewnętrznych do domu czy mieszkania nie powinien być przypadkowy. Będą one nam służyć przez długie lata. Warto więc przed kupnem zastanowić się jakie będą one pełnić funkcje. Czy mają być jedynie ozdobą, czy też wygłuszać pomieszczenie. Na rynku dostępne jest wiele modeli drzwi, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni jakie drzwi będą pasować do naszego wnętrza warto skorzystać z porady fachowców i udać się bezpośrednio do producenta.

Czym kierować się wybierając drzwi?

To na jakie drzwi wewnętrzne się zdecydujemy zależy w dużej mierze od pomieszczenia w jakim mają się one znajdować. W wielu mieszkaniach czy domach znajduje się tak zwana strefa codzienna. Przeznaczona jest na pobyt domowników i może być całkowicie otwarta. Jednak, jeśli chcemy symbolicznie zaznaczyć granice między kuchnią, salonem czy jadalnią warto zdecydować się na drzwi przeszklone lub częściowo przeszklone. Będą one przepuszczać światło, kiedy uznamy, że chcemy je zamknąć, a pomieszczenie nie straci na wielkości. W przypadku, kiedy wybieramy drzwi do pomieszczeń, w których potrzebujemy odrobiny prywatności jak sypialnia czy łazienka warto wybrać drzwi pełne o dodatkowej izolacji akustycznej. Drzwi od łazienki z kolei powinny posiadać dodatkowe otwory lub kilkucentymetrowe wcięcie, które pozwoli na swobodne ulatywanie nagromadzonej podczas kąpieli pary wodnej. Jeśli z naszego korytarza w domu mamy przejście do garażu lub kotłowni to warto w tym miejscu zainwestować w bardzo szczelne drzwi. Pozwoli to uniknięcie przenikania chłodu lub nieprzyjemnych zapachów spalin.

Czy kolor drzwi ma znaczenie?

Każde wnętrze jest inne. Ma określony styl i charakter. Wpisuję się w niego również drzwi wewnętrzne i dlatego warto przez ich zakupem zastanowić się nad ich kolorem. Drzwi wewnętrzne powinny pasować do miejsca, w którym będą zamontowane. Wiemy, że będę one pełnić różne funkcje, więc nie muszą być takie same. Ważne, aby drzwi bezpośrednio ze sobą sąsiadujące były jednolite kolorystycznie. Warto zwrócić uwagę, aby drzwi pasowały do sposobu wykończenia ściany. Mogą się one w nią wtapiać i być zupełnie niewidoczne lub przeciwnie, wyraźnie się od niej odcinać. To zależy od naszego gustu oraz tego jaki efekt chcemy osiągnąć poprzez montaż drzwi. Zazwyczaj stosuje się też zasadę, że drzwi pasują kolorem do podłogi. Zdarza się, że trudno je do siebie dopasować i w takiej sytuacji bezpiecznie jest zdecydować się na kolor jednej powierzchni o kilka tonów ciemniejszy od drugiej. Wtedy drzwi będą wyglądać stylowo i estetycznie.