Choć garaż pełni z założenia rolę miejsca, w którym przechowywany jest samochód, często stanowi również dodatkowy schowek. To doskonałe miejsce na przezimowanie rowerów, przechowywanie sprzętu ogrodowego, który nie może być wystawiony na działanie warunków atmosferycznych lub innych, aktualnie nieużywanych przedmiotów. Stąd dodatkowe wejście do garażu może być niezbędne – a drzwi ze stali dodatkowo ochronią wszystko, co się w nim znajduje.

Zwłaszcza jeśli garaż połączony jest bezpośrednio z bryłą budynku. Wówczas dodatkowe drzwi wewnętrzne umożliwią wejście do garażu bezpośrednio z domu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Sprawdźmy, jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie.

 

Dodatkowe drzwi do garażu. Tak czy nie?

Za dodatkowymi drzwiami do garażu przemawiają względy praktyczne. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują jednak na możliwe zagrożenia, związane z większą utratą ciepła lub podwyższonym ryzykiem włamania. Dlatego jeśli zdecydujemy się na dodatkowe drzwi prowadzące bezpośrednio do garażu z zewnątrz lub takie zlokalizowane pomiędzy domem a garażem, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne.

Oczywiście w przypadku drzwi zewnętrznych do garażu ważny jest również aspekt estetyczny – nikt nie chce, aby bryłę budynku szpeciło brzydkie wejście. Na szczęście jest na to rozwiązanie: firma MIGAS-DOOR oferuje drzwi wypełnione panelem, które mogą być identyczne jak wybrana brama garażowa. Dowolna tonacja kolorystyczna, lakierowanie lakierem gładkim, matowym lub strukturalnym, a także możliwość oklejenia paneli sprawia, że zewnętrzne drzwi do garażu będą nie tylko estetyczne, ale również praktyczne.

Wybór drzwi o solidnej konstrukcji, odpornych na działanie warunków atmosferycznych, ocieplonych oraz wzmocnionych dodatkowym zamkiem patentowym jest opcją, którą warto rozważyć. Z pewnością docenimy praktyczność drzwi wejściowych do garażu. Zwłaszcza jeśli garaż będzie również schowkiem na rowery, narzędzia ogrodnicze, sprzęt sportowy lub inne przedmioty.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dodatkowych drzwi garażowych?

Niezależnie od tego, czy mają to być drzwi prowadzące z garażu na zewnątrz, czy do wnętrza budynku liczy się ich wygląd estetyczny. Nie jest to kwestia priorytetowa, jednak ma znaczenie, jeśli drzwi są widoczne na tle elewacji lub prowadzą bezpośrednio do części mieszkalnej. Po drugie, materiał, z którego są wykonane, powinien być odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia – tu doskonale sprawdza się stal ocynkowana ogniowo lub lakierowana. Co więcej, drzwi stalowe mogą zostać oklejone okleiną imitującą np. drewno. Dzięki temu spełnione są dwa warunki: estetyki oraz wytrzymałości.

Ważne jest również wspomniane już ocieplenie. Straty ciepła to dodatkowe koszty, których z pewnością każdy właściciel domu chce uniknąć. Jako wypełnienie drzwi doskonale sprawdzi się pianka poliuretanowa, styropian lub wełna mineralna – wszystkie rodzaje wypełnień charakteryzują się wysoką izolacją cieplną. Uszczelki gumowe założone na całym obwodzie skrzydła nie tylko zapobiegną utracie ciepła, ale również zabezpieczą wnętrze domu przed wnikaniem spalin oraz hałasem.

W przypadku drzwi garażowych prowadzących na zewnątrz można zwrócić uwagę na dodatkowe kratki wentylacyjne, które zapewnią obieg powietrza w garażu. Drzwi prowadzące do wnętrza domu mogą posiadać przeszklenia, dzięki czemu będzie można mieć podgląd na garaż bez konieczności otwierania drzwi.

 

Zalety montażu dodatkowych drzwi do garażu

Jakie zalety mają dodatkowe drzwi stalowe prowadzące do garażu? Jeśli jest to wejście prowadzące bezpośrednio z bryły budynku do jego wnętrza, nie musimy martwić się pogodą podczas przechodzenia z lub do samochodu. Możemy wówczas wsiąść lub wysiąść suchą stopą – i nawet podczas dużego mrozu, śnieżycy lub deszczu nie martwić się, że trzeba wyjść na zewnątrz, by otworzyć garaż. Ma to szczególne znaczenie, jeśli mamy dzieci, ale również dla dorosłych jest niezwykle komfortowe.

Co więcej, w przypadku schowka w garażu nie musimy otwierać bramy garażowej na oścież, aby wyciągnąć niezbędne przedmioty. Jeśli stoją w pobliżu drzwi, nie ma obaw, że podczas ich wyciągania przez przypadek porysujemy lakier na samochodzie. W przypadku przedmiotów dużych, jak na przykład kosiarki do trawy, mogłoby się to nawet wiązać z koniecznością wyprowadzenia auta z wnętrza garażu. Jednocześnie dzięki drzwiom nie musimy eksponować całego wnętrza garażu, kiedy chcemy wyjąć z niego jedynie niewielki przedmiot.