Wygodna, duża i funkcjonalna garderoba to marzenie wielu z nas. Jest to wyjątkowe miejsce pozwalające na zorganizowanie przechowywania ubrań, akcesoriów i dodatków do strojów, jak również ułatwiające utrzymywanie porządku w domu. Nie da się jednak ukryć, że stworzenie garderoby dopasowanej do naszych potrzeb stanowi nie lada wyzwanie aranżacyjne, a co za tym idzie zazwyczaj niezbędne jest zaprojektowanie tego pomieszczenia od podstaw, z uwzględnieniem indywidualnych wymagań jego użytkowników.

Projekt garderoby to podstawa

Wydzielenie powierzchni pod garderobę nie zawsze jest proste i bezproblemowe. Dlatego też jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem, w którym możliwa będzie aranżacja garderoby, z powodzeniem możemy stworzyć takie miejsce np. w wydzielonej części sypialni, a nawet w odpowiednio skonfigurowanej szafie. Niemniej jednak decydując się na zaprojektowanie garderoby na zamówienie powinniśmy pamiętać, że najlepiej aby miejsce to znajdowało się w pobliżu łazienki lub sypialni, tak by korzystanie z niego było jak najbardziej komfortowe. Nie da się przy tym ukryć, że to jak zaaranżujemy naszą garderobę zależy przede wszystkim od:

  • ilości dostępnego miejsca,
  • ilości osób, które będą korzystały z garderoby,
  • stylu życia domowników,
  • rodzaju rzeczy przechowywanych w tym miejscu – a co za tym idzie czy oprócz ubrań i dodatków planujemy również przechowywać tam, np. pościel, koce lub różnego rodzaju sprzęty domowe (np. odkurzacz bądź też deskę do prasowania itp.),
  • planowanych czynności – gdyż oprócz przechowywania garderoba może pełnić również rolę miejsca do przebierania się oraz do wykonywania makijażu i pielęgnacji ciała.

Niezaprzeczalnie w każdej garderobie powinny znaleźć się przede wszystkim systemy szaf z ergonomicznie rozmieszczonymi drążkami na ubrania wiszące oraz półkami i szufladami. Warto także zadbać o elementy umożliwiające organizację poszczególnych akcesoriów, takie jak np. wieszaki na krawaty lub paski czy szuflady na biżuterię. Doskonale sprawdzą się także różnego rodzaju szafki lub komody. Niezwykle istotnym elementem każdej garderoby jest odpowiedniej wielkości lustro (jeśli nie mamy miejsca na lustro wolnostojące jego funkcję mogą przejąć lustrzane drzwi w szafie) oraz odpowiednie oświetlenie, nieprzekłamujące kolorów.

Warto zdać się na specjalistów

Właściwe rozplanowanie garderoby to niezwykle istotna czynność mająca wpływ na jej późniejsze użytkownie. Wynika to z faktu, że aby korzystanie z niej było wygodne i komfortowe, warto podzielić ją na poszczególne strefy oraz w pełni zagospodarować dostępną przestrzeń. Dlatego też idealnym rozwiązaniem okazuje się zlecenie wyspecjalizowanym firmom, takim jak Indeco Darpol, wykonanie zabudowy na wymiar, co pozwoli na maksymalne i praktyczne wykorzystanie każdego centymetra z dostępnej przestrzeni, a także na dostosowanie wielkości oraz układu mebli i akcesoriów do własnych potrzeb oraz oczekiwań. Dodatkowo fachowcy dysponujący niezbędną wiedzą i doświadczeniem, nie tylko wykonają dla nas projekt i zabudowę, ale także podpowiedzą jakie rozwiązania będą najlepsze w naszym przypadku.

Posiadanie garderoby to doskonałe rozwiązanie. Co prawda nie wszyscy mają możliwość zaaranżowania w tym celu odpowiedniego pomieszczenia, niemniej jednak zdając się na specjalistów wykonujących meble na wymiar może okazać się, że nawet w niedużym mieszkaniu uda się nam wygospodarować miejsce na co prawda niedużą, ale funkcjonalną i ergonomicznie rozplanowaną garderobę.