Paliwa kopalne z każdym rokiem są w coraz mniejszym stopniu wykorzystywane przez gospodarstwa domowe. Wielokrotnie właściciele domów jednorodzinnych, czy obiektów wielorodzinnych, stawiają na innowacyjne technologie energooszczędne oraz proekologiczne. Przykładem mogą być systemy fotowoltaiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków, czy też kompensatory mocy biernej. Olbrzymią popularnością zaczęły cieszyć się również wśród inwestorów powietrzne pompy ciepła. Poznaj je razem z nami!

Czym są powietrzne pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to nie tylko same urządzenia właściwe, ale cała domowa instalacja grzewcza. Działanie tychże pomp, można zaś przyrównać do funkcjonowania lodówki – ciepło z powietrza gromadzone jest i wchłaniane do cieczy, która następnie wędruje do sprężarki, gdzie jest podgrzewana dalej i transportowana do systemów grzewczych domu. Tu warto wiedzieć, że dotyczy to nie tylko centralnego ogrzewania, ale także ciepłej wody użytkowej.

Skąd wziął się pomysł na powietrzne pompy ciepła?

Pomysł na powietrzne pompy ciepła narodził się między innymi w krajach śródziemnomorskich, które mają mniej agresywny klimat zimą, niż my w Polsce. Latem zaś ich pompy świetnie sprawdzają się, jako urządzenia podgrzewające wodę. Warto przy tym jednak podkreślić, że dzisiaj nowoczesne systemy spełniają swoje wysokie grzewcze i energooszczędne cele również w klimacie umiarkowanym, przy temperaturze niższej niż nawet 10 stopni poniżej zera! Warto zatem inwestować w ten system, co sprzyja również spełnianiu standardu budowy domu energooszczędnego lub pasywnego: NF 40 i NF 15.

Zalety powietrznych pomp ciepła

Zalet powietrznych pomp ciepła jest wiele. Przede wszystkim pozwalają one jednak znacznie obniżyć rachunki grzewcze, uniezależniając domowników m.in. od dostaw energii zewnętrznych drożejących dostawców. Powietrzna pompa ciepła to również inwestycja w obniżanie emisji dwutlenku węgla, co doceniają ministerialne programy, gwarantujące przy wdrożeniach bardzo korzystne dofinansowania. Istotną zaletą jest również bezusterkowość i niemalże brak konieczności kalibrowania ustawień urządzenia. Wszystko to przy możliwości zapewnienia ciepła we wnętrzach, a także w rurach, w których krąży ogrzana woda.

Koszty inwestycyjne

Koszty inwestycyjne związane z wdrożeniem powietrznych pomp ciepła, są przede wszystkim uzależnione od zaawansowania pompy, ilości wody ciepłej, jaką potrzebuje dom, a także od powierzchni obiektu. Nie można zapomnieć też o wydajności izolacyjnej wentylacji, docieplenia oraz okien. Wszystkie te elementy znacznie wpływają na skuteczność powietrznych pomp ciepła. Te mogą zatem kosztować wraz z montażem, pierwszym rozruchem oraz kalibracją od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pełny projekt, zalety i kosztorysy, zawsze przedstawia dla swoich klientów firma MAGTRON Pompy Ciepła, która dla najwyższego poziomu obsługi, zapewnia m.in. darmowe wyceny, czy wnikliwe konsultacje. I Ty zatem możesz być eko, zapewniając rodzinie również więcej zaoszczędzonej gotówki…