Termin inteligentnych instalacji elektrycznych, jest w Polsce stosunkowo egzotyczny i najczęściej kojarzony z dwoma systemami: inteligentnego domu (SmartDom) oraz automatyki budynkowej (BMS). Warto jednak wiedzieć, że nie tylko jednak chodzi o tego rodzaju wdrożenia. Do nowoczesnych instalacji elektrycznych, zalicza się te bezpuszkowe, a także hybrydowe, z dużą ilością automatycznych mierników, pozwalających na szybkie wykrycie nawet najdrobniejszych usterek.

Innowacyjny system OHID

Cechą charakterystyczną dla inteligentnych instalacji elektrycznych, jest stosowanie tzw. standardu OHID. Jest to idea Okablowania Hybrydowego Inteligentnego Domu, opierająca się na zmniejszeniu ilości obwodów elektrycznych w budynkach, wykorzystania przewodów wyższej jakości, oraz o prowadzeniu wszystkich kabli z rozdzielnicy bezpośrednio do puszki łączników w pomieszczeniu, bez przechodzenia przez puszki rozgałęźne. Przy takim rozwiązaniu, znacznie redukuje się czas wykonania inwestycji, a także wiele późniejszych problemów, które mogłyby zaistnieć przy standardowych systemach puszkowych. OHID zapewnia bowiem łatwy dostęp do konserwacji sieci elektrycznej, czy zmniejszanie ilości żył w przewodach – najczęściej stosuje się te pięciożyłowe, czterożyłowe oraz trzyżyłowe. Tworzoną one również nowoczesne obwody wysterowane z rozdzielnicy, które łatwo nadzorować pod kątem poprawności działania. Ich wdrożeniem zajmują się jednak tylko innowacyjne pracownie elektroinstalacyjne. Polecanym specjalistą, jest zatem m.in. elektryk Szymon Obrochta, który gwarantuje wdrożenie w domach wysokiej klasy systemów SmartDOM.

Inteligentny dom

Inteligentny dom, czy automatyka budynkowa średnich, czy wielkich obiektów, to przede wszystkim wdrożenie właśnie dobrego schematu, wysokich jakościowo obwodów elektrycznych w budynku. Prawdą jest to, że rozwiązanie SmartDom, można wdrożyć nawet przy starszych układach, ale jakość systemu, nie będzie tak wysoka, jak w przypadku m.in. OHIO. Warto wiedzieć bowiem, że sieć elektryczna i automatyka budynków, mają wpływ na zarządzanie oświetleniem, klimatyzacją, wentylacją, monitoringiem, domofonami, sprzętami RTV i AGD, pompami wodnymi, kolektorami słonecznymi, czy też odkurzaczami centralnymi, roletami zewnętrznymi oraz bramami. Istotna jest również automatyzacja oraz sterowność całego okablowania, które są jednak możliwe tylko, przy wdrożeniu inteligentnej instalacji elektrycznej. To wtedy można zarządzać energią, w takich działaniach, jak:

  • monitorowanie mocy szczytowej,
  • monitowanie sieci zasilającej,
  • monitorowanie pracy rozdzielnicy,
  • zliczanie energii,
  • pomiary elektryczne automatyczne,
  • redukcja obciążeń,
  • czy wykrywanie prądów.