W tym roku doskwiera nam wyjątkowa aktywność komarów. Nie zawsze tradycyjne środki takie jak olejki czy spreje potrafią dać sobie z nimi radę. Wśród wielu rozwiązań znajduje się opcja skuteczna, nowoczesna i elegancka. Ponadto działająca również na inne niepożądane owady (np. szczególnie groźne dla alergików osy). Dowiedz się, jak działa lampa owadobójcza i kiedy warto w nią zainwestować.

Kiedy warto zainwestować w lampę owadobójczą?

Lampy owadobójcze to obowiązek dla niektórych przedsiębiorców i skuteczne rozwiązanie dla domów prywatnych. Dla firm, które zajmują się sprzedażą i przechowywanie żywności tego typu sprzęt stanowi konieczność. Takie też są wytyczne sanepidu. Natomiast w innych przypadkach lampa owadobójcza może okazać się zbawienna w miejscach, w których komary i inne owady są nie do zniesienia, czyli np. na terenach podmokłych, czy miejscach znajdujących się blisko lasu.

Jak działają lampy na owady i jakie są ich rodzaje?

Na rynku można spotkać kilka rodzajów lamp owadobójczych. Modele różnią się od siebie wyglądem, wielkością, ale także sposobem działania. Wszystkie z nich posiadają wabik w postaci świetlówki UV-A. Natomiast sama eliminacja niepożądanych owadów przebiega w zależności o rodzaju lampy owadobójczej.

Rażące lampy owadobójcze

Najpopularniejszym rodzajem tego typu urządzeń są rażące lampy owadobójcze. Ich praca polega na zwabieniu owadów przy pomocy świetlówki, a następnie działanie napięciem elektrycznym w zależności od modelu od ok. 1500 V do 5000 V. Zneutralizowane owady wpadają do specjalnego pojemnika znajdującego się w dolnej części urządzenia.  

Producenci zapewniają, że tego typu urządzenia są w zupełności bezpieczne i w żadnym stopniu nie szkodzą człowiekowi. Dlatego też polecane są w przemyśle, ale także sprawdzają się w prywatnym użytku.

Lepowe lampy owadobójcze

Kolejnym rodzajem lamp owadobójczych są lampy lepowe, które w podobny sposób wabią owady, jednak w drugim etapie nie wykorzystują prądu, lecz zabójcze dla owadów wkłady lepowe. Ten typ lamp najlepiej sprawdza się w przemyśle, w miejscach, w których w szczególności zależy nam na utrzymaniu higieny i działaniu zgodnym z zaleceniami sanitarnymi, tj. sklepy mięsne, cukiernie, lodziarnie itp.

Wiatrakowe lampy owadobójcze

Alternatywa dla tych, którzy nie chcą zabijać owadów (much, komarów itp.). Wiatrakowa lampa owadobójcza zwabia żyjątka specjalną świetlówką, a następnie zasysa je do pojemnika, z którego później można je wypuścić. To najnowsze z wymienionych rozwiązań stosowane jest w wielu miejscach – najczęściej w piekarniach, sklepach mięsnych i innych miejscach, gdzie sprzedawana lub przechowywana jest żywność.

Jak wybrać odpowiednią lampę na owady?

Przy wyborze lampy owadobójczej warto przeanalizować nasze potrzeby i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  • Czy lampa na owady będzie działać w domu prywatnym, czy pomieszczeniu przemysłowym? Jeśli w pomieszczeniu przemysłowym, to czy sprzęt spełnia wymogi, jakie stawia HACCP?
  • Ile będziemy potrzebować miejsca na lampę owadobójczą i czy istotny jest jej wygląd?
  • Czy zamierzamy przenosić lampę, czy będzie działać stacjonarnie?

Lampa owadobójcza – zalety

Na koniec warto zastanowić nad podstawowymi zaletami lamp owadobójczych. Czy to skuteczny sposób na komary i inne owady? Producenci tego typu sprzętów zaznaczają, że ich produkty to przede wszystkim:

  • Skuteczność działania
  • Niskie koszty eksploatacji
  • Bezpieczeństwo
  • Bogaty wybór kolorów i kształtów 

Na pewno lampy owadobójcze to internujące rozwiązanie, które coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w domach prywatnych. W szczególności w porach letnich, kiedy różnego rodzaju owady przeszkadzają nam w miłym spędzaniu czasu.