Zanieczyszczone powietrze obniża komfort życia i prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, a niestety nie jesteśmy w stanie go uniknąć nawet we własnych domach. Warto z nim jednak walczyć. Jednym ze sposobów na to, jest zakup oczyszczacza powietrza. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Komu przyda się najbardziej? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Zanieczyszczone powietrze jest prawdziwym problemem, którego skutki szczególnie negatywnie wpływają na osoby starsze oraz na dzieci.  Pył zawieszony, dwutlenek azotu, ozon w warstwie przyziemnej, dwutlenek siarki i benzopiren, to substancje, na których negatywne działanie jesteśmy narażeni każdego dnia.

Ich obecność wpływa na nasz organizm, prowadząc do bólów głowy i niepokoju, negatywnie oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy, powodując podrażnienie oczu, nosa i gardła oraz problemy z oddychaniem. Ma wpływ na układ oddechowy, prowadząc do podrażnień, zapaleń i infekcji, astmy, choroby obturacyjnej płuc i nowotworów. Negatywnie działa również na układ krążenia, układ rozrodczy oraz wątrobę i śledzionę.

Oczyszczacz powietrza gwarantuje nam, że chociaż wtedy, kiedy jesteśmy w domu, działanie zanieczyszczeń na nasze organizmy jest ograniczona. Te urządzenia są powszechnie dostępne na różnych półkach cenowych, a nieustannie chronią nasze zdrowie, poza oczyszczaniem powietrza spełniając często jeszcze różne inne funkcje. Znajdziemy je w każdym sklepie ze sprzętem AGD.

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. W zależności od nich dane urządzenie będzie świetnie sprawdzać się w jednym pomieszczeniu, ale już nie koniecznie w innym. Trzeba też wiedzieć, w jaki sposób dbać o oczyszczacz, aby był jak najefektywniejszy. Warto wybrać taki, który najlepiej będzie spełniał nasze potrzeby. Aby to zrobić, zwróćmy uwagę na:

  • filtry – w oczyszczaczu powietrza znajdziemy kilka rodzajów filtrów – ich jest ich więcej, tym lepsza będzie filtracja powietrza. Zazwyczaj spotykamy filtr przedwstępny, HEPA, węglowy i jonowy. Zawsze sprawdzajmy, co ile producent zaleca je wymieniać i samodzielnie korygujmy o warunki lokalnie i atmosferyczne.
  • CADR (Clean Air Delivery Rate) – ilość powietrza, jaką oczyszczacz może przefiltrować w ciągu godziny. Zazwyczaj producenci podają jedynie powierzchnię pomieszczenia, dlatego kupując urządzenie do wysokiego pokoju, wybierzemy takie przewidziane dla większego pomieszczenia. CADR powinien wynosić przynajmniej 85 m3/h na 10 m2 powierzchni.
  • hałas – dźwięk generowany przez to urządzenie nie powinien przekraczać 40 dB. Ten parametr może nie wydawać się szczególnie istotny, jednak jeśli przewidujemy, że nasz oczyszczacz powietrza będzie włączony przez dłuższą część dnia, hałas związany z jego pracą może bardzo szybko stać się uciążliwy. Osoby szczególnie wyczulone na dźwięki otoczenia mogą zdecydować się na wyjątkowo ciche urządzenia, generujące dźwięk na poziomie zaledwie 16 dB.
  • funkcje dodatkowe – im popularniejsze stają się te urządzenia, tym więcej dodatkowych funkcji wprowadzają w nich producenci. Na rynku możemy znaleźć na przykład oczyszczacza z nawilżaczami, z lampami UV, jonizatorami i wskaźnikami jakości powietrza. Nie są to oczywiście funkcje niezbędne do korzystania z tych urządzeń, ale warto zwrócić na nie uwagę. Może okazać się, że bardzo ułatwiają nam korzystanie z oczyszczaczy, lub wręcz przeciwnie – jakaś funkcja wydaje nam się kompletnie zbędna i chcemy jej unikać.