Obiekty o charakterze publicznym, a także zakłady pracy, zobowiązane są do zapewnienia każdemu użytkowi swobodnego i komfortowego dostępu do toalety. Dotyczy to również osób cierpiących na dysfunkcje ruchowe, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich. Tymczasem wystarczy kilka stosunkowo prostych zmian, by pomieszczenie to mogło bez problemu służyć osobom niepełnosprawnym.

Skuteczne manewrowanie wózkiem w toalecie

Podstawowa kwestia związana z zagospodarowaniem przestrzeni w toalecie dla niepełnosprawnych to zapewnienie odpowiedniej przestrzeni. Należy pamiętać, że standardowe drzwi wewnętrzne mogą być za wąskie, dlatego zarówno one, jak i wszystkie podjazdy w budynkach powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 90 centymetrów. Tak samo ważne jest zlikwidowanie progu w wejściu do pomieszczenia. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, konieczne będzie zminimalizowanie ich wysokości do 2 centymetrów lub niższej. O miejscu wystarczającym do swobodnego przemieszczania się wózkiem inwalidzkim powinniśmy pamiętać także w pomieszczeniach prowadzących do toalety.

Najmniejsza dopuszczalna przestrzeń manewrowa to obszar 1,5 x 1,5 metra. Dotyczy to zarówno samego wnętrza, jak i znajdującej się w nim kabiny sanitarnej natryskowej, a takie coraz częściej potkać możemy w budynkach użyteczności publicznej czy zakładach pracy. Jak podkreśla producent wyposażenia do łazienek, firma Sanipol, należy dobrze zaplanować rozmieszczenie uchwytów i urządzeń pomocniczych, ponieważ jeśli będzie ich zbyt dużo, utrudniać będą poruszanie się w toalecie.

Urządzenia sanitarne na odpowiedniej wysokości

Przemieszczanie się na wózku inwalidzkim znacząco ogranicza zasięg, w jakim jesteśmy w stanie cokolwiek sięgnąć. Dlatego też w toalecie przystosowanej dla osób niepełnosprawnych wszystkie sprzęty muszą znaleźć się odpowiednio niżej w stosunku do wysokości, na jakiej umieszczane są standardowo. Poza wymienionymi wcześniej kryteriami projektowania toalet publicznych polskie prawo nie określa jednoznacznie, co oznacza przystosowanie pomieszczenia do potrzeb osób dotkniętych dysfunkcjami ruchowe. Podczas montażu urządzeń sanitarnych warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów.

Z praktyki wynika, że miska ustępowa w kabinie WC powinna zostać umieszczona na wysokości około 45-50 centymetrów od posadzki. Dla podajnika papieru toaletowego wysokość ta wynosi 60-70 centymetrów, natomiast przycisku spłukiwania mieści się w zakresie od 100 do 120 centymetrów. Zadbać należy o to, by spód umywalki przypadał nad kolanami osoby poruszającej się na wózku, co oznacza około 70 centymetrów od ziemi. Optymalne będzie umiejscowienie uchwytów około 80-85 centymetrów od podłogi. Analogicznie montuje się pojemniki na ręczniki papierowe, dozowniki mydła, suszarki do rąk, a także apteczki – nie wyżej niż 120 centymetrów od posadzki.