Bateria to często pięta achillesowa urządzeń elektronicznych, które – co zrozumiałe – nie mogą się bez niej obyć. Na szczęście odpowiednie użytkowanie może przedłużyć życie baterii. Na czym to odpowiednie użytkowanie polega? O tym piszemy poniżej. 

Jak korzystać ze smartfona, żeby działał jak najdłużej? 

Na wstępie warto podkreślić, że żadna metoda nie czyni urządzenia nieśmiertelnym. Wcześniej czy później każda bateria przestanie działać. Cykle ładowania są ograniczone. Jednak odpowiednie użytkowanie może przedłużyć życie baterii w smartfonie nawet o kilka lat. 

Obecnie najczęściej w smartfonach umieszczane są baterie litowo-jonowe, które wyróżniają się bardzo przyzwoitą wydajnością działania. To one wyparły popularne wcześniej akumulatory kadmowe. Z tej zmiany wynika również jeden z najpopularniejszych błędów korzystania ze smartfona…

Czy rozładowywać nowego smartfona? 

Stare telefony z bateriami kadmowymi wymagały na początku użytkowania kilku rozładowań, aby skalibrować akumulator. Obecnie używane baterie litowo-jonowe takiej praktyki nie wymagają. Co więcej, rozładowanie nowego smartfona może być dla niego zabójcze. Szczególnie gdy poziom baterii przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie 0%.

Smartfony zasilane akumulatorem litowo-jonowym powinny być ładowane w momencie pojawienia się komunikatu o niskim poziomie baterii. Zazwyczaj dzieje się tak na poziomie 15-20%. Wówczas należy podłączyć ładowarkę. Specjaliści zalecają ładować baterię do ok. 80-90%.

Jeśli z jakiegoś powodu przez dłuższy czas nie zamierzamy używać smartfona, powinniśmy zadbać o to, żeby poziom naładowania jego baterii utrzymywał się na poziomie ok. 50%. 

Czy trzeba używać oryginalnej ładowarki do smartfona? 

Na rynku dostępne są różne zamienniki. Jednak zaleca się korzystanie z oryginalnych ładowarek przeznaczonych dla konkretnego modelu telefonu. Szczegółowe informacje na ten temat powinny znaleźć się w instrukcji urządzenia. Jeśli nie mamy dostępu do ładowarki z tej samej firmy co telefon, powinniśmy sprawdzić, czy ma podobne parametry jak oryginał. 

Jak wydłużyć działanie baterii? 

Obecnie smartfony to komputery, które dają nam masę możliwości: od pisania SMS-ów, przez rozmowy wideo, aż po oglądanie ulubionych seriali i masę innych udogodnień. Jak wiadomo, sposób użytkowania ma wpływ na to, jak długo będzie działać bateria. Co zrobić, jeśli stwierdzimy, że nasz telefon rozładowuje się zbyt szybko? 

Żeby spowolnić proces rozładowywania się baterii, warto:

  • usunąć niepotrzebne aplikacje i sprawdzić, które z nich działają w tle,
  • wyłączyć WiFi, Bluetooth i GPS, gdy z nich aktualnie nie korzystamy, 
  • ustawić odpowiednią jasność ekranu (często zdarza się, że jest on zbyt jasny, przez co bateria rozładowuje się szybciej). 

Jeśli jednak nie możesz zrezygnować z aplikacji i funkcji, które łapczywie zżerają baterię Twojego telefonu, pomyśl nad zakupem powerbanku. To taka dodatkowa bateria pozwalająca nakarmić telefon, gdy nie masz dostępu do ładowarki i gniazdka z prądem.  

Co osłabia pracę baterii w telefonie? 

Na koniec warto dodać, że poprawnemu działaniu baterii nie sprzyjają skrajne temperatury. Pracę baterii może zakłócić upał, a także mróz. Telefon „lubi” przebywać w podobnych warunkach atmosferycznych jak człowiek, czyli w umiarkowanej temperaturze i z dala od wilgoci. 

Jak korzystać ze smartfona, aby działał jak najdłużej? Podsumowanie 

Jak można wywnioskować z powyższych akapitów, odpowiednie korzystanie ze smartfona nie jest zbyt skomplikowane. Warto trzymać się kilku podstawowych zasad, które wydłużą życie naszej baterii, czyli:

  • utrzymywać baterię na odpowiednim poziomie naładowania,
  • kontrolować aplikacje i funkcje, które zużywają niepotrzebnie energię,
  • unikać skrajnych temperatur,
  • zainwestować w powerbank (opcjonalne).