Właściciele zwierząt domowych, osoby często podróżujące narażone są bardziej niż inni na pojawienie się w domu pluskwy domowej. Problem pluskwy w domu jest dla wielu z nas niezwykle frustrującym tematem. Brak dostatecznej informacji, pokutujące mity o tych insektach domowych sprawia, że pozbycie się pluskiew z domu to niezwykle trudna sprawa. Warto wiedzieć, że w tej walce nie jesteśmy sami i jest kilka sposobów, aby w mig przywrócić w naszym domu ład i porządek.

Pluskwa domowa jest niewielkich rozmiarów, przypomina swym wyglądem kleszcza. W przeciwieństwie do nich jednak jest koloru brązowo-czerwonego i wydziela charakterystyczny, dla tego gatunku insektów zapach, przypominający rozkładające się maliny. Jej tępienie jest o tyle uciążliwe, że owad ten potrafi przeżyć bez żerowania przez 80 do 140 dni (larwy), a dorosłe osobniki mogą przetrwać (w stanie hibernacji) nawet do 550 dni.

Skąd wiadomo, że w domu są pluskwy?

Przywiezienie z bagażem pojedynczych osobników w krótkim czasie może być dla nas niezwykle uciążliwe. Pluskwy bardzo szybko się namnażają. Z uwagi na fakt, iż potrafią się świetnie kamuflować, są trudne do wypatrzenia, a ich obecność zdradzają charakterystyczne ślady ugryzienia na ciele oraz wspomniana woń gnijących malin. Ugryzienia pluskwy są bezbolesne, przypominają ugryzienia komara. Są to swędzące i zaczerwienione krostki, występujące w szeregu i większej ilości, niż w przypadku śladów po ugryzieniu komara.

Jak zwalczyć pluskwy w domu?

Ze względu na niezwykłe zdolności przetrwania pluskiew, ich cykl życia, możliwość przeżycia bez źródła pokarmu nawet do 500 dni, wytępienie ich domowymi sposobami jest nie tylko niemożliwe do przeprowadzenia, ale również niezwykle kosztowne i uciążliwe. Dostępne środki w sklepach specjalistycznych preparaty na pluskwy zwalczają jedynie osobniki żyjące, są one nieskuteczne na jaja pluskiew. Dlatego chcąc mieć 100% pewności, że pozbyliśmy się problemu na dobre, lepiej skorzystać z pomocy firm świadczących usługi odpluskwiania domu. Przykładem takiej firmy jest Zakład Zwalczania Szkodników Fenda Grzegorz Zyglewski. Powodem, dla którego nie warto ryzykować samodzielnego stosowania chemii insektobójczej, jest brak specjalistycznej wiedzy na temat działania preparatów na człowieka, a w szczególności na małe dzieci i zwierzęta. Wysoko wyspecjalizowane firmy dezynsekcyjne używają niezwykle silnych preparatów, które tępią pluskwy posiadającymi atesty Ministerstwa Zdrowia. Jednym zdaniem są one skuteczne na insekty a bezpieczne dla ludzi, dzieci i zwierząt. Zwalczanie pluskiew może odbywać się wieloma metodami, które dobierane są indywidualnie do skali problemu tak, aby cały proces przebiegał w pełni bezpiecznie. Do najczęściej stosowanych sposobów usuwania pluskiew zaliczyć można użycie:

  • opryskiwaczy, zamgławiaczy ULV (zimna mgła)
  • zamgławiaczy termicznych (ciepła mgła).

Zamgławianie ULV jest zabiegiem, który wytwarza mikrokropelki pary niewidocznej gołym okiem, która dociera do wszelkich najdrobniejszych zakamarków, szczelin skutecznie eliminując pluskwy, na każdym etapie rozwoju, w tym jaja.