Montaż napędu do bramy przesuwnej to sposób na wygodne użytkowanie wjazdu na posesję. Nie musimy wtedy specjalnie wychodzić z samochodu, aby uporać się z otwarciem ciężkiej konstrukcji. Ważne, aby siłowniki zostały dobrane odpowiednio do częstotliwości użytkowania bramy oraz jej ciężaru, a następnie profesjonalnie zamontowane. Dzięki temu można cieszyć się bezawaryjną eksploatacją przez długie lata.

Kryteria doboru napędu

Przed zakupem odpowiedniego siłownika należy wziąć pod uwagę szereg uwarunkowań, które będą miały wpływ na jego późniejszą eksploatację. Działanie powinno być płynne i jak najmniej awaryjne. Przede wszystkim trzeba zdefiniować, jak często brama będzie otwierana i zamykana. Tutaj istotną rolę odgrywa parametr cykli pracy na dobę. Przy zastosowaniu domowym wystarczy napęd z wartością do 50 cykli, a przy przemysłowym ponad 50. Im intensywniejsza praca czeka urządzenie, tym większy zapas mocy powinno posiadać.

Także rodzaj materiału i ciężar bramy przesuwnej determinuje rodzaj siłownika. Ta kwestia pozwoli wyeliminować zbyt duże koszty inwestycji, a także problem zbyt częstych usterek. Producenci podają maksymalne obciążenia oraz długość skrzydła, z jakimi może współpracować konkretny model. Duży wybór tego typu produktów oferuje producent napędów firma Beninca Polonia, znajdująca się w Czosnowie koło Warszawy.

Warto sprawdzić, jak został zbudowany i zabezpieczony mechanizm. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zostanie on uszkodzony przez zmienne warunki atmosferyczne. Również istotny będzie sposób sterowania napędem, który wpłynie na wygodę użytkowania systemu automatycznego otwierania. Na rynku dostępne są rozwiązania w postaci radiowej z wykorzystaniem pilota, przycisku umieszczonego na słupku ogrodzenia, karty magnetycznej lub aplikacji w telefonie komórkowym. Niezwykle istotna może okazać się także opcja awaryjnego otwierania w razie braku zasilania w sieci elektrycznej.

Prawidłowy montaż siłownika

Przed przystąpieniem do instalacji napędu do bramy przesuwnej należy zweryfikować stan techniczny samej bramy oraz wózków jezdnych i profili. Konieczne jest wyeliminowanie wszystkich tarć oraz przeszkód, które uniemożliwiałyby swobodne otwieranie się skrzydła. Następny krok to doprowadzenie instalacji elektrycznej. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie budowy domu i projektowania ogrodzenia. Kable muszą być podpięte nie tylko do samego napędu, ale również lamp oraz fotokomórek. Ostatnie stanowią nieodłączny element dla bezpiecznego użytkowania. Wykrywają ewentualną przeszkodę w świetle wjazdu i blokują automatyczne zamykanie się skrzydła. Montaż siłownika może okazać się wymagającym i skomplikowanym zadaniem. Dla poprawnego działania najlepiej powierzyć tę czynność profesjonalistom z dziedziny automatyki do bram wjazdowych. W ten sposób zachowamy także przysługującą po zakupie gwarancję na mechanizm.