Zadbany i obsadzony zielenią ogród to wizytówka każdego domu jednorodzinnego. To także idealne miejsce do rodzinnych spotkań w letnie wieczory czy leniwego wypoczynku w ciągu dnia. Jednak, by móc w pełni korzystać z uroków przydomowego ogrodu ważny jest dobry projekt i jego konsekwentna realizacja. Warto zlecić to zadanie specjalistom, by uniknąć często popełnianych błędów.

Dobry projekt to podstawa

Zanim na dobre zaczniemy zabawę z aranżacją ogrodu, potrzebny będzie projekt. Jeżeli chcemy stworzyć go na własną rękę- wystarczy zwykła kartka papieru. Zaznaczmy na niej kształt działki oraz wydzielmy odpowiednie rejony. Specjaliści zazwyczaj dzielą ogród na trzy strefy: reprezentacyjną, gospodarczą oraz wypoczynkową. Strefę reprezentacyjną wyznacza ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych i teren przed domem. Strefa gospodarcza to bardziej schowana część ogrodu, w której rozwiesimy linki na pranie czy urządzimy warzywniak. Z kolei strefa wypoczynkowa to miejsce, w którym będziemy spędzać najwięcej czasu grillując z przyjaciółmi lub relaksując się w hamaku w otoczeniu zieleni. Najważniejsze jest to, aby rozsądnie zagospodarować teren wokół domu. Ogród powinien być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by zaprojektować go samodzielnie, warto poprosić o pomoc fachowców. Firma Green Time świadczy profesjonalne usługi związane z aranżacją ogrodów od podstaw oraz ich późniejszą pielęgnacją.

Ogród w dobrym stylu

Zakładając ogród należy zastanowić się, ile czasu będziemy mogli przeznaczyć na jego pielęgnację. Warto też prześledzić podstawowe style w aranżacji przydomowych terenów i zastanowić się, który z nich sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Zanim zakupimy rośliny, zwróćmy uwagę na stopień nasłonecznienia naszej działki oraz rodzaj gleby. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju wybranych przez nas gatunków. Często okazuje się, że upatrzone wcześniej rośliny mają zupełnie inne wymagania uprawowe niż te, które możemy im zapewnić. W związku z tym- mimo starannej pielęgnacji- nie wyglądają atrakcyjnie, a z czasem obumierają. Pomyślmy także o ogrodowej infrastrukturze. Bardzo dużą popularnością cieszą się drewniane altanki z miejscem wyznaczonym na grilla oraz pergole. Pięknie prezentują się także kamienne fontanny lub ciekawie zaaranżowane oczka wodne. Wielu mieszkańców domków jednorodzinnych decyduje się na ogród utrzymany w minimalistycznym stylu. Zazwyczaj oznacza to idealnie przystrzyżony trawnik, na którym posadzone są drzewa lub krzewy iglaste. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację terenu wokół domu, a chcą by prezentował się dobrze.