Kolory w mieszkaniu mają nie tylko wartość estetyczną, ale wpływają również na nasze samopoczucie. Mogą pobudzać do działania, uspokajać i odprężać, dlatego powinniśmy zwrócić na nie uwagę podczas aranżacji mieszkania i dopasować odpowiednio do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Na co zwracać uwagę? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Znaczenie koloru w aranżacji wnętrz

Kolory są niezwykle istotne podczas urządzania wnętrz. Już od starożytności znany jest ich wpływ na naszą psychikę. Mogą oddziaływać na nasz nastrój, uspokoić i zrelaksować czy też pobudzić. Każda barwa ma swoje określone działanie, które warto wykorzystać, planując urządzanie wnętrza. W uzyskaniu zadowalającego efektu niezastąpiona będzie pracownia architektury wnętrz, taka jak działająca w Gdańsku i okolicach firma Insiders. Projektant będzie w stanie stworzyć zrównoważoną aranżację również pod względem kolorystycznym.

Mnogość barw, wzorów i tekstur sprawia, że możliwości mamy wiele. Ważne jest oczywiście, by wybrać kolory, które lubimy i w których towarzystwie dobrze się czujemy, jednak należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Specjaliści z branży zalecają wybór maksymalnie trzech kolorów, jakie wykorzystamy w pomieszczeniu – kolor dominujący, przełamujący tło i kolor występujący jedynie w detalach. Takie połączenie pozwoli na stworzenie harmonijnej kompozycji pod względem estetycznym. Należy przy tym unikać wyboru mebli w tym samym kolorze co ściany, inaczej wyposażenie pomieszczenia wtopi się w tło. Kluczem udanej aranżacji jest tworzenie odpowiednich kontrastów.

Kolor a przeznaczenie wnętrza

Dobór palety kolorystycznej w pomieszczeniu uzależniony jest od jego przeznaczenia. Nie bez powodu dużą popularnością w aranżacjach pokoju dziecięcego cieszą się pastelowe odcienie. Jasne kolory działają uspokajająco, nadają wnętrzu lekkości i wrażenia przestronności. Doskonale sprawdzą się też w sypialni dorosłego, choć tu warto zdecydować się na mocniejsze barwy, takie jak na przykład sprzyjający medytacji kolor fioletowy. W salonie, jadalni czy kuchni doskonale prezentować się będą natomiast żywe, ciepłe kolory – żółty, pomarańczowy. Czerwień pobudza apetyt i energię, dlatego najczęściej wybierana jest właśnie w aranżacji kuchni lub jadalni.

Kolory mogą mieć też działanie negatywne. Czerń kojarzona z elegancją powinna funkcjonować jedynie jako akcent we wnętrzu mieszkania. Jej nadmiar powodować może natomiast smutek i przygnębienie. Może przytłoczyć pomieszczenie, dlatego należy unikać tej barwy przede wszystkim w pokoju dziecięcym oraz dziennym.