Prawidłowo dobrane nasiona mogą być gwarancją korzystnych plonów. Przy materiale siewnym złej jakości nie tylko rośliny mogą nie być zadowalającej jakości i wielkości, ale nawet całkowicie nie wzejść. Pomijają wybór odmiany, istotne jest również właściwe składowanie. Zdolność oceny jakości nasion jest niezwykle ważna, szczególnie w przypadku początkujących rolników!

Prawidłowa klasyfikacja odmian

Na samym początku wybieramy gatunek i odmianę roślin, które chcemy zasiać. Odmiany to temat dość trudny, gdyż w obrębie każdego gatunku możemy wyróżnić dziesiątki, setki, a niekiedy nawet tysiące. Producenci nie zawsze odpowiednio je kwalifikują, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup z miejsc zaufanych. Przykładem może być firma Oseva, która w swojej ofercie posiada najcenniejsze odmiany kukurydzy, pszenicy oraz traw. Decydując się na zamówienie nasion z nieznanego źródła, bardzo często okazuje się, że będą nie tylko niewłaściwie klasyfikowane, ale też gorszej jakości.

Ocena organoleptyczna

Największy problem stanowią zwykle nasiona kupowane na aukcjach internetowych od osób prywatnych. Zdarza się, że po zapłaceniu i otrzymaniu materiału siewnego, osoba ta po prostu znika i nie możemy złożyć reklamacji. Przede wszystkim nie należy kupować w ciemno. Nim zdecydujesz się na uiszczenie opłaty, najpierw sprawdź stan nasion. Nie jest to trudne, nawet w przypadku osób niedoświadczonych.

 

Co sprawdzać przed zakupem?

  1.      Wygląd – nasiona powinny wyglądać świeżo. Na ich powierzchni nie mogą znajdować się żadne plamki ani zmarszczenia. Wielkość i kształt musi być odpowiedni dla danej odmiany. Przy ocenie wyglądu warto posiłkować się przykładowymi zdjęciami w Internecie.
  2.      Zapach – łatwo po nim rozpoznać nasiona, które uległy nadpsuciu. Musi być przyjemny i delikatny. Jakiekolwiek odstępstwa w postaci zapachu stęchlizny, zgnilizny itd. oznaczają niewłaściwe przechowywanie.
  3.      Konsystencję – ostatnim krokiem jest ocena poprzez dotykanie i ściskanie nasion. Muszą być dobrze wysuszone, nie zbrylać się i nie rozgniatać pod wpływem nacisku.

 Jak zmieniać dostawców i odmiany?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, najlepsze źródła to zaufane i znane w kraju firmy. Zmieniając dostawców nasion, przede wszystkim powinniśmy poszukać wśród pozytywnych opinii w sieci lub wśród zaprzyjaźnionych rolników. Jeśli decydujemy się na nową odmianę, nie powinniśmy kupować jej z dnia na dzień i obsiewać wszystkich pól. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze rok wcześniej robić zasiew próbny na niewielkim poletku. W ten sposób można sprawdzić szybkość wschodu i rozwoju roślin, a także wielkość plonu, jaki osiągniesz na swoim polu.