Zdrowy sen jest bardzo ważny. Dzięki temu mamy energię do pokonywania wyzwań, które stawia przed nami dzień. Dlatego też trzeba zadbać o odpowiednią jakość posłania. Istotny wpływ na ten element ma właściwie dobrany materac. Oferta rynkowa jest bardzo zróżnicowana pod tym względem. W związku z tym nie jest łatwo zdecydować się idealny produkt. Jak wybrać materac do sypialni?

Twardość materaca

Twardość produktu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Takie rozwiązanie ma bardzo dobry wpływ na zdrowie kręgosłupa. Bóle pleców mogą być spowodowane przez zbyt miękki lub zbyt twardy materac. Twardość materaca określona jest za pomocą konkretnych symboli, ale warto pamiętać, że są to wartości umowne, które są indywidualnie ustalane przez każdego z producentów. Na przykład, jeśli śpisz na plecach powinieneś w pierwszej kolejności rozważyć średnio twardy materac. Ta twardość sprawi, że kręgosłup nie będzie zbyt sztywno ani zbyt miękko podparty, a Ty wstaniesz bardziej wypoczęty. Jeśli śpisz na boku, bardziej miękki materac powinien zapewnić Ci wsparcie i delikatnie oprzeć biodra oraz ramiona, aby zapobiec niepotrzebnemu napięciu. Osoby śpiące na brzuchu są najbardziej narażone na ból pleców i powinny się zastanowić nad bardziej twardym materacem. Zbyt miękka konstrukcja może nie wytrzymać nacisku pod biodrami i w konsekwencji wywierać nacisk na dolną część pleców.

Ważny jest także rozmiar materaca

Istotne znaczenie ma również jak duży jest materac. Czasem trochę więcej miejsca do spania ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort snu. Podczas, gdy Twój materac może wydawać się idealnie dopasowanym do Ciebie i Twojego partnera, zmiana rozmiaru materaca na rozmiar większy może dać Wam zupełnie nowe doznania. Na przykład, dla par szczególnie polecane są materace co najmniej o rozmiarze 140x200 (czyli także 200×200, 180×200, 160×200), gdyż oferują znacznie więcej dodatkowej szerokości.

Rodzaje materacy dostępne na rynku

W ofercie rynkowej dostępne są różne rodzaje materacy, między innymi kieszeniowe, piankowe, termoelastyczne, wysokoelastyczne, lateksowe czy sprężynowe. Materace piankowe – takie jak termoelastyczne czy wysokoelastyczne - charakteryzują się dużą sprężystością i wytrzymałością. Ponadto, polecane są dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, gdyż mają one właściwości antyalergiczne, przeciwgrzybiczne.

Materace lateksowe także sprawdzą się w przypadku osób wrażliwych na różnego rodzaju substancje. Ich doskonałe właściwości cyrkulacyjne nie doprowadzają do tak szybkiego rozprzestrzeniania się bakterii. Ponadto, w przypadku materacy lateksowych nie ma poczucia, że wyrób zapada się pod ciałem człowieka, gdyż konstrukcję lateksu cechuje wysoka elastyczność punktowa. Warto wskazać, że dzięki temu doskonale dopasowują się do kształtów anatomicznych. Ciekawe jest także to, że są one wytrzymałe na różnego rodzaju odkształcenia.

Rozwiązaniem, które pomoże wybrać odpowiedni materac, jest także wypróbowanie produktu. Zatem pamiętaj, że nie ma lepszego sposobu na wybór materaca niż testowanie „na własnej skórze”. Mianowicie tylko wtedy możesz mieć pewność, że konkretny model spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. W związku z tym warto poleżeć na materacu przed dokonaniem zakupu - przede wszystkim położyć się w takiej samej pozycji, w jakiej kładziesz się w domu. Warto również spytać o pomoc doradcy, gdyż sklepy, takie jak Materace Merita, zapewniają pomoc wykwalifikowanych osób oraz fizjoterapeutów.  Jest to doskonała metoda weryfikująca, dzięki której możesz zdobyć dodatkową informację i podjąć jak najlepszą decyzję dotyczącą Twojego snu.