Suche powietrze jest zmorą naszych domów, szczególnie podczas sezonu grzewczego. Prowadzi do infekcji, problemów ze skórą i z oddychaniem, a niestety od jesieni do wiosny jest normą. Na szczęście ten problem możemy rozwiązać w łatwy sposób, kupując nawilżacz powietrza. Jaki będzie dla was odpowiedni i w jaki sposób działają te urządzenia, dowiecie się z tego artykułu.

Nawilżacz powietrza – czy warto?

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, bardzo często zaczynamy mieć problemy z przesuszoną skórą, pękającymi ustami i coraz częściej pojawiającymi się infekcjami. Oczywiście, część z tych problemów spowodowana jest coraz niższymi temperaturami, jednak na część wpływ ma bardzo suche powietrze, za którego obecność w naszym domu odpowiada ogrzewanie.

Suche powietrze odpowiada nie tylko za nieprzyjemnie suchą skórę. Jeśli ciągle będziemy nim otoczeni, będziemy bardziej narażeni zarówno na choroby wirusowe jak i alergie. Dotyczy to szczególnie dzieci. Po pierwsze, bez odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza, wysycha śluzówka naszego nosa, przestając spełniać swoją rolę filtra. Nawilżacz powietrza pomoże temu zapobiec. Kupimy taki w wielu sklepach ze sprzętem AGD

Nawilżacza powietrza – jaki wybrać?

W większości naszych domów nawilżacz powietrza w jego najprostszej formie zawsze był obecny. Metalowy albo ceramiczny pojemnik na wodę zawieszony na kaloryferze to w końcu nic innego niż takie właśnie urządzenie. Niestety, w tej formie nie jest skuteczny. Po pierwsze, parująca z niego woda nie jest zazwyczaj rozprowadzana po całym pomieszczeniu, działając więc jedynie w bardzo małych pokojach. Po drugie, wymaga bardzo mocno grzejącego kaloryfera.

Nawilżacz powietrza parowy

Parowy nawilżacz powietrza jest najprostszym z urządzeń, jakie mamy tutaj do wyboru.  Jest też bardzo higieniczny. Działa poprzez podgrzewanie wody i rozprowadzanie jej po pomieszczeniu w formie mgiełki. Wysoka temperatura podgrzewania wody gwarantuje, że zabite zostaną wszystkie bakterie. W nawilżaczu tym nie trzeba wymieniać filtrów ani stosować dodatkowych akcesoriów.

Ma on oczywiście również wady. Wydobywająca się z niego para podnosi temperaturę w pomieszczeniu, a gorącą wodą łatwo można się poparzyć. Ponadto, urządzenie znacznie podnosi nasze zużycie energii elektrycznej.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Działa poprzez zasysanie powietrza z pomieszczania, przepuszczania go przez matę ewaporacyjną, a następnie oddawania w formie lekkiej mgiełki. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza jest zdecydowanie najbardziej wydajny. Ma on również funkcję oczyszczania i nie podnosi temperatury pomieszczenia. Niestety, jest on zdecydowania najdroższym rodzajem nawilżacza, jaki jest dostępny na rynku. Drugą wadą jest również konieczność częstej wymiany mat ewaporyzacyjnych.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj nawilżacza powietrza działa poprzez użycie fal ultradźwiękowych. Rozbijają one cząsteczki wody, produkując mgiełkę. Możemy kontrolować jej temperaturę oraz stopień, do jakiego zostanie nawilżone nasze pomieszczenie. Kolejną zaletą tego urządzenia jest to, jak ciche i wydajne jest. Niestety, nie jest zalecane dla osób posiadających zwierzęta, jako że fale ultradźwiękowe mogą być dla nich drażniące.

Sporą wadą ultradźwiękowego nawilżacza powietrza jest to, jak wiele pracy wymaga jego utrzymanie w czystości. Do tego konieczne będzie czyszczenie go minimum co 3 dni i wlewanie do niego wody destylowanej. W przypadku zaniechania tego urządzenie może bardzo łatwo zacząć rozsiewać bakterie.