Jakie drewno najlepiej sprawdzi się do kominka?

Materiał partnera
2020-01-30

Coraz więcej osób decyduje się na kominek w domu, czy też mieszkaniu. Nie tylko dodaje on wnętrzom niepowtarzalnego klimatu, ale odpowiednio dba o komfort termiczny mieszkańców. Niewielu użytkowników kominka wie jednak o tym, że nie każdym gatunkiem drewna powinno się w nim palić. Jakie drewno powinniśmy stosować właśnie w tym celu? Gdzie je nabyć?

Drewno iglaste czy liściaste?

Specjaliści nie zalecają do paleniu w kominku drzew iglastych. Cechują się one dużą zawartością żywicy, która strzela w trakcie spalania i prowadzi do powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń w sąsiedztwie kominka. Podczas spalania drzew iglastych wydobywa się również więcej dymu i sadzy, która powoli osadza się na ścianach kominka oraz głównym przewodzie. Wszystkich tych problemów da się uniknąć wybierając drewno liściaste. Pali się ono równo i czysto, nie powodując zanieczyszczenia instalacji kominkowej. Jak radzi specjalista z Centrum Ogrodniczego Wal-Stal, które zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości węgla kominkowego- zdecydowanie najbardziej polecane jest drewno twarde takie jak np. buk, gdyż w czasie spalania wydziela ono najwięcej ciepła. Jest też przy tym bardziej wydajne. Skutecznie ogrzejemy dom kilkoma polanami buku niż tą samą ilością brzozy. Kupując wysokokaloryczne drewno kominkowe, rzadziej więc będziemy musieli dorzucać je do ognia. Oznacza to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale też miejsca, w którym zwykle składowany jest opał.

Krótki przewodnik po drewnie kominkowym

Istotne jest, by do palenia w kominku nie używać drewna lakierowanego, impregnowanego lub pochodzącego ze starych, malowanych mebli. Podczas spalania takiego opału do powietrza uwalniają się toksyny, które mają negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka. Do kominka należy wybierać odpowiednio wysuszone drewno ze sprawdzonego źródła. Na które gatunki drzew warto zwrócić uwagę? Do najpopularniejszych należą:

  • buk- charakteryzuje się długim czasem spalania, daje dużo ciepła;
  • brzoza – płonie łatwo i szybko, wydzielając przy tym przyjemny zapach,
  • dąb – pali się bardzo długo i powoli, jest drewnem bardzo kalorycznym, posiada miły aromat,
  • drzewa owocowe – używa się ich zazwyczaj do wędzenia ze względu na przyjemny aromat,
  • grab- uważany przez ekspertów za najlepsze drewno na opał, gdyż spala się wolno i uwalnia dużo ciepła.

Aby drewno kominkowe uzyskało pożądaną wilgotność i wartość opałową musi być sezonowane przez rok lub nawet dwa lata. Świeżo ścięte drzewo pali się źle, dymi i daje mało ciepła.

Opracowanie artykułu:

Wal-Stal Centrum ogrodnicze

ul. Poznańska 17, 62-052 Łęczyca wielkopolskie
e-mail
www
telefon