Kuchnia niejednokrotnie jest miejscem, w którym koncentruje się życie całego domu. Nie tylko spożywamy w niej posiłki, ale wspólnie gotujemy i spędzamy czas. Dlatego tak ważne jest, żeby jej wystrój odpowiadał naszym wymaganiom i sprawiał, że będzie to miejsce, w którym czujemy się swobodnie. Jakie firanki do kuchni wybrać, żeby stała się pięknym i przytulnym pomieszczeniem?

Jakie firanki będą pasować do nowoczesnej kuchni?

Jeśli nasza kuchnia urządzona jest w nowoczesnym stylu, powinniśmy odpowiednio dobrać do niej wszelkiego rodzaju ozdoby. W takich pomieszczeniach, zdecydowanie powinniśmy sięgać raczej po proste i minimalistyczne dekoracje, ewentualnie dodając bardziej ozdobny akcent, aby nie stały się zbyt monotonne. Jednak wybierając firanki do nowoczesnej kuchni, najlepiej pozostać przy prostych wzorach.

Zastanawiając się nad kolorem, najbezpieczniejszym wyborem będzie klasyczna biel. Nie musimy wówczas obawiać się, że przy każdej próbie zmiany wystroju, będziemy też musieli zmieniać firanki. Białe firany są neutralne i będą pasować zarówno do dodatków w ciepłych, jak i zimnych kolorach. Kupimy je w każdym sklepie z firanami

Wybierając kuchenne firanki, musimy zastanowić się, jaką funkcję chcemy, żeby spełniały. Prawdopodobnie w tym pomieszczeniu nie będzie nam zależało, żeby zasłaniały okno, a raczej pełniły funkcję ozdobną. W związku z tym, mamy do wyboru kilka podstawowych rozwiązań. Na przykład, klasyczne, wąskie paski materiału, okalające okno z obu stron. Ich długość będzie zależeć od umiejscowienia okna.

Szczególnie ważne jest, czy okno, do którego firan poszukujemy, znajduje się nad jakiegoś rodzaju blatem, czy nie. Jeśli tak jest, firanka musi być krótka. Szczególnie popularne są obecnie kuchenne firanki-ekrany.  Dzięki swojej niezwykłej prostocie będą idealne do nowoczesnej kuchni. Nie sprawdzą się, jeśli planujemy urządzać naszą kuchnię w ozdobny sposób.

 Jeśli nasza kuchnia połączona jest z salonem, to prawdopodobnie będziemy urządzać ją w zupełnie inny sposób, niż w przypadku, gdyby była osobnym pomieszczeniem. Być może, zamiast skupiać się na nowoczesności, będziemy woleli postawić na to, żeby była przytulna. W taki przypadku, firanki do kuchni, jakie możemy wybrać, to zazdrostki.

Zazdrostki to najbardziej typowe kuchenne firanki, jakie możemy sobie wyobrazić. Trzeba wybierać je jednak bardzo ostrożnie, ponieważ mogą wyglądać w przestarzały sposób. Z drugiej strony, odpowiednio dobrane, mogą dodać naszej kuchni ciepła. Lepiej wystrzegać się wzorzystych firanek do kuchni, chyba że jesteśmy pewni, że idealnie pasują do reszty pomieszczenia.

Możemy wybrać również lambrekin. To typowo ozdobny rodzaj firanki, który sprawdzi się głównie jeśli zależy nam na wystroju, a nie koniecznie na przesłonięciu okna. Sprawdzi się, kiedy chcemy do kuchni wpuścić jak najwięcej światła, a do tego potrzebujemy odsłoniętej szyby.

W jakim kolorze powinny być firanki do kuchni?

Niezależnie od tego, jakie firanki zdecydujemy się wybrać, pamiętajmy o dobraniu odpowiednich kolorów. Przede wszystkim, nie chcemy, żeby przytłoczyły one pomieszczenia, a więc nie powinny być ani zbyt ciemne, ani w zbyt intensywnym kolorze. Bezpieczne barwy, których zawsze możemy się trzymać to biel i écru. Ta pierwsza sprawdzi się szczególnie dobrze w pomieszczeniach urządzonych w chłodnej kolorystyce, a druga – w ciepłej.