Jakie warzywa można uprawiać w szklarni ogrodowej?

Materiał partnera
2019-10-21

Szklarnie ogrodowe doceniają zarówno profesjonalni hodowcy, jak amatorzy, którzy pragną podjąć się samodzielnej uprawy warzyw na swojej działce. Konstrukcja obiektu doskonale wpływa na rozwój ciepłolubnych roślin. Pod taką osłoną można uprawiać warzywa już od początku lutego aż do listopada. Jakie gatunki warzyw idealnie sprawdzą się do szklarni? Jakie są zalety uprawy szklarniowej?

Dlaczego warto mieć szklarnię ogrodową?

Szklarnie coraz częściej spotykane są nie tylko na plantacjach, ale też w prywatnych ogrodach. Pod oszkloną konstrukcją uprawa warzyw może odbywać się niemal przez cały rok. Ze względu na stabilne warunki, które panują wewnątrz szklarni, rośliny rozwijają się szybciej niż gatunki uprawiane na otwartej przestrzeni. Jak podkreśla specjalista z firmy Toma Seeds, która zajmuje się dystrybucją wysokiej jakości nasion warzyw - warunki szklarniowe wpływają korzystnie na jakość zbiorów. Rozwój roślin nie jest uzależniony od zmiennych warunków atmosferycznych, dzięki czemu warzyw rośnie więcej, są one bardziej okazałe i cechują się wyjątkowym smakiem i aromatem. Kolejną zaletą uprawy roślin w szklarniach jest fakt, że są one wówczas mniej podatne na ataki szkodników i patogennych drobnoustrojów. Konstrukcja stanowi dla warzyw ochronę przed silnym wiatrem czy gradem.

Jakie warzywa uprawia się w szklarniach?

Szklarnia ogrodowa to doskonałe miejsce do uprawy różnych odmian warzyw. Już w lutym i pod koniec marca możemy wysiewać pierwsze nowalijki i cieszyć się wczesnymi, wiosennymi zbiorami. Do nowalijek- czyli młodych warzyw, które pojawiają się na przełomie kwietnia i maja- możemy zaliczyć rzodkiewkę, szczypiorek, cebulę, szpinak, rukolę czy sałatę masłową. W tym samym czasie możemy wysiać też wybrane nasiona na rozsady. To dobry sposób na przygotowanie własnych sadzonek porów, selera, brokułów lub karczochów. W szklarni doskonale czują się warzywa ciepłolubne. Należą do nich pomidory, papryka i ogórki. Uprawa pomidorów rozpoczyna się od wysiania ich nasion w marcu. Pod szklaną konstrukcją uda się wyhodować zarówno pomidory wysokorosnące, jak i samokończące. Rozsadę można przygotować także w przypadku ogórków i papryki. W szklarni ogrodowej wyhodujemy także bakłażany, cukinię i cykorię. Bez przeszkód możemy cieszyć się aromatem popularnych ziół, takich jak rozmaryn, trawa cytrynowa, majeranek czy bazylia, które nie zawsze chcą wzrastać na kuchennym parapecie. W szklarni można uprawiać także niektóre odmiany owoców- chociażby truskawki. Jest to też dobre miejsce do hodowli roślin ozdobnych takich jak dalie czy storczyki.

Opracowanie artykułu:

Toma Seeds Tomasz Marasik

ul. Długa 26, 32-061 Rybna małopolskie
e-mail
www
telefon