Jakie zawory do grzejników sprawdzą się najlepiej?

Materiał partnera
2019-09-09

Istotną kwestią jest to, by wszelkie urządzenia do pomiaru ciepła i regulacji temperatury w pomieszczeniach, działały w sposób prawidłowy. Niesprawność tych- z pozoru mało znaczących elementów- bardzo szybko może zaowocować podwyższonymi rachunkami za ogrzewanie. Jeśli mieszkańcy nie mają możliwości przykręcenia zaworów termostatycznych, by obniżyć temperaturę w domu, otwierają okna, a licznik wciąż bije. Pieniądze wyrzucane są w błoto. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Zainwestuj w zawór termostatyczny

Zawór termostatyczny to nic innego jak regulator temperatury. Składa się z dwóch elementów – głowicy termostatycznej i zaworu grzejnikowego. Głowica odpowiada za przepływ cieczy, która ogrzewa płytę grzejną całego urządzenia. Zawór umożliwia regulowanie pracy głowicy. Jak informuje specjalista z Vero- zawór grzejnikowy musi być dobrany odpowiednio do rodzaju grzejnika. Tylko wtedy będzie dobrze spełniał swoją rolę. Specjaliści wyróżniają:

  • ·         zawory regulacyjne- to standardowe urządzenia, które pozwalają na dostosowanie temperatury grzejnika;
  • ·         zawory termostatyczne- najbardziej polecane przez specjalistów;
  • ·         zawory odcinające- służą do otwierania dróg przepływu i ich zamykania.

Zawory grzejnikowe różnią się pomiędzy sobą figurą korpusu oraz typem instalacji, w której można je zastosować. Ma to znaczenie, gdy musimy dopasować zawór do konkretnego grzejnika.

Zawór do grzejników aluminiowych

Grzejniki aluminiowe są zdecydowanie najczęściej instalowane w polskich domach i budynkach użyteczności publicznej. Przemawia za tym stosunkowo niska cena i funkcjonalność. Ich konstrukcja wyposażona jest w specjalne wkładki zaworowe i odpowietrznik. Naszym jedynym zmartwieniem jest więc zakup zaworu odcinającego. Służy on do prawidłowego zamontowania grzejnika i odcięcia wody. Do grzejników aluminiowych z podłączeniem bocznym sprawdzą się zawory proste lub zawory kątowe.

Zawór do grzejników łazienkowych

Grzejniki do łazienki są bardzo zróżnicowane. Możemy wybierać spośród modeli drabinkowych, płytkowych i dekoracyjnych. Podłącza się je na podobnej zasadzie jak grzejniki aluminiowe. Do grzejników łazienkowych z podłączeniem bocznym i dolnym sprawdzą się zawory termostatyczne i odcinające. Często jednak zdarza się – szczególnie w małych pomieszczeniach- że głowica termostatyczna wystaje poza obręb grzejnika, co nie jest estetyczne ani wygodne. W takim wypadku możemy zdecydować się na zakup głowicy dekoracyjnej, która nie wpłynie negatywnie na wystrój łazienki.

Zawór do grzejnika żeliwnego

Z czasem i w grzejnikach żeliwnych pojawi się potrzeba wymiany zaworów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy zakup zaworów termostatycznych z głowicą, które pozwolą zwiększyć efektywność urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, by zawory do grzejników żeliwnych cechowały się wysokimi możliwościami przepływowymi.

Opracowanie artykułu:

Vero Sp.j.

ul. Myślenicka 133, 30-698 Kraków Swoszowice, małopolskie
e-mail
www
telefon