Montaż pieców gazowych

Materiał partnera
2019-10-23

Montaż pieców gazowych, które montowane są między innymi w łazienkach mieszkań w kamienicach, czy w domach jednorodzinnych, to zadanie tylko dla profesjonalistów. Muszą oni posiadać szeroką wiedzę dotyczącą instalacji wodnokanalizacyjnych, grzewczych, gazowych, a także elektrycznych. Wybierać na wykonawców należy zaś tylko uprawnione i certyfikowane podmioty, które przede wszystkim zapewnią 100% poziom bezpieczeństwa eksploatacyjnego.

Podłączenie pieca gazowego

Piec gazowy, aby mógł spełniać swoje użytkowe funkcje musi być podłączony do sieci sanitarnych, które często należy w pierwszym etapie wymienić, czy zmodernizować. Istotne jest bowiem stworzenie odpowiedniego przyłącza dla zaworu bezpieczeństwa, zasilania obwodu centralnego ogrzewania, odprowadzenia skroplin, kurka spustowego obwodu ogrzewania/kotła, wylotu ciepłej wody obwodu c.w.u., wlotu gazu, wlotu zimnej wody do obwodu c.w.u., powrotu wody do obwodu c.o., czy też przyłączenia kurka napełniania.

Nie można również zapomnieć o podłączeniu elektrycznym, które należy wykonać na kotle. W przypadku większości kompaktowych, łazienkowych piecyków, ważne jest podłączenie sondy wewnętrznej, podłączenia sondy solarnej, czy ogólnego zasilania elektrycznego, wraz ze złączem uziemienia.

Pierwszy rozruch i kalibracja

Montaż pieca gazowego to nie tylko szereg działań przyłączeniowych, które są bardzo złożone i muszą być wykonywane według odpowiednich norm technicznych. Istotny jest także pierwszy rozruch, który musi być dostosowany do warunków technicznych urządzenia oraz do warunków instalacji sanitarnych. Ważne jest również uwzględnienie parametrów wykazanych podczas wykonywania świadectwa energetycznego. Nasz piecyk gazowy, nie tylko musi być łatwy w użytkowaniu, ale także bezpieczny i energooszczędny. W tym celu po pierwszym rozruchu dokonywana jest tzw. kalibracja. Dotyczy ona określania sposobów spalania gazu przez urządzenia, prędkości produkcji ciepłej wody użytkowej i ogrzewania, czy też ma związek z konieczną regulacją powietrza i gazu, czyli podzespołu wentylacyjnego.

Nie zapomnij o okresowych przeglądach!

Przy eksploatowaniu piecyków gazowych nie można nigdy zapominać o ich serwisie oraz konserwacjach. Przegląd powinien być dokonywany przynajmniej dwa razy w roku, przed okresem grzewczym, a także po nim. Warto jednak dla spełniania najwyższych standardów bezpieczeństwa dokonywać weryfikacji stanu technicznego pieców raz na trzy miesiące. W tym celu warto skontaktować się z firmą Rafała Kowalczyka, która świadczy szerokie usługi hydrauliczne i nie tylko. Mowa np. o montażu popularnych Junkersów, czy naściennych kotłów kondensacyjnych De Dietrich.

Opracowanie artykułu:

Rafał Kowalczyk

ul. Legionów Polskich 55, 41-300 Dąbrowa Górnicza śląskie
e-mail
telefon