Choć podczas budowy domu jednorodzinnego zdecydowanie najwięcej uwagi poświęca się samemu budynkowi, nie można zapominać również o doskonałej aranżacji przestrzeni na zakupionej działce. To właśnie ogród stanie się przestrzenią wykorzystywaną przez wszystkich domowników do wypoczynku, czy też organizowania różnego rodzaju uroczystości. O co warto zadbać, aby stać się właścicielem ogrodu swoich marzeń?

Funkcje roślinności

Oczywiście trudno byłoby wyobrazić sobie jakikolwiek ogród bez roślinności. Warto w tym przypadku wspomnieć, iż rośliny mogą zasadniczo pełnić dwie funkcje. Pierwszą z nich jest funkcja ozdobna, która służy podkreśleniu wyjątkowych walorów estetycznych przestrzeni, a drugą zaś funkcja użytkowa. Doskonałym przykładem mogą być kilkunastoletnie tuje, które w ogromnej ilości przypadków, wykorzystywane są jako naturalne odgrodzenie się od sąsiedniej posesji. Z punktu widzenia inwestora rozwiązanie takie niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim nie ma konieczności montażu wysokiego ogrodzenia, które mogłoby mieć niekorzystny wpływ na odbiór wizualny całości.

Przed zakupem roślin do własnego ogrodu zdecydowanie warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, panujące w naszej strefie klimatycznej. Może się powiem okazać, że niektóre gatunki mogą sobie po prostu nie poradzić. Wyznacznikiem jakości każdego ogrodu jest oczywiście trawnik. W tym przypadku inwestorzy mogą zdecydować się na trawę z rolki lub samodzielne posianie. Warto również pomyśleć o wydajnym systemie nawadniania ogrodu, który obecnie może być całkowicie zautomatyzowany. Co jeszcze warto wiedzieć w tej kwestii?

Projektowanie ogrodów

Aby ogród mógł prezentować się doskonale z każdej strony, niezwykle istotna staje się sprawa jego odpowiedniego i przede wszystkim ergonomicznego zaprojektowania. Rzadko kto dysponuje odpowiednio usystematyzowaną wiedzą, aby podjąć się tego wyzwania samodzielnie. Dlatego zdecydowanie najlepszą opcją jest skorzystanie z usług profesjonalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma Usługi Ogrodnicze, prowadzona przez Annę Marciniak.

Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności rozpatrzenia każdego ze zleceń w sposób indywidualny, pracownicy firmy od lat zapewniają wszystkim zainteresowanym kompleksowe wsparcie w zakresie pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych. Firmy, zajmujące się świadczeniem usług ogrodniczych są w stanie zająć się przycinaniem drzew i krzewów, koszeniem trawy, restauracją zabytkowych parków, czy przygotowaniem roślin do sezonu zimowego i wiosennego. Wszystko po to, aby tereny rekreacyjne nie sprawiały wrażenia chaotycznych i zapomnianych.