Osoby posiadające przydomowy ogródek często stają przed pytaniem – kosiarki spalinowe czy elektryczne? Każdy z tych sprzętów ma swoje wady i zalety. Dlatego wybór konkretnego rozwiązania musi być przemyślaną decyzją. Warto wybrać sprzęt, który będzie idealnie dopasowany do konkretnych potrzeb. W dzisiejszym artykule opiszemy dokładnie wady i zalety obu typów kosiarek.

Jaką kosiarkę wybrać do małego ogrodu?

Bardzo trudno wyznaczyć granicę między małym a dużym ogrodem. Faktem jest, że przy niewielkiej powierzchni lepszym rozwiązaniem jest zakup kosiarki elektrycznej. Na pewno poważnym argumentem jest tu wygoda koszenia. Z drugiej strony przy dużej powierzchni operowanie kosiarką z kilkudziesięciometrowym kablem rozwiniętym na mokrej trawie nie należy do najbardziej bezpiecznych. Można jednak wymienić jedną, zasadniczą przeszkodę, która uniemożliwia użycie kosiarki elektrycznej. Chodzi mianowicie o występowanie nierówności terenu. Słabsze kosiarki o napędzie elektrycznym nie są w stanie pokonać tego typu przeszkód. W takim przypadku lepszym wyborem będą kosiarki spalinowe. Nawet w przypadku relatywnie małej powierzchni.

Jaką moc kosiarki wybrać?

Budżetowe kosiarki elektryczne dysponują zazwyczaj mocą 1500 W. Modele tego typu świetnie radzą sobie na równych trawnikach z niezbyt wysoką trawą. Bardziej uniwersalne będą z pewnością kosiarki o mocy 2000 W. Jest to odpowiednik silnika spalinowego o mocy 3,5 KM. Dysponując słabszym napędem w wielu przypadkach narażamy się na zmniejszenie komfortu pracy.

Jakie są wady i zalety kosiarki spalinowej?

Cechą charakterystyczną, która wyróżnia kosiarki spalinowe, jest duża moc, która pozwala na pracę w trudnych warunkach. Na komfort pracy wpływa także brak długiego, rozwiniętego kabla. W kosiarkach wyposażonych w napęd, o których napiszemy więcej za chwilę, mamy możliwość dotarcia w każde miejsce bez niszczenia wystroju ogrodu. Kosiarki spalinowe doskonale radzą sobie nawet z wysoką trawą. Oprócz wielu zalet ten typ kosiarki ma też pewne wady. Sam sprzęt jest dosyć ciężki. Podczas pracy wydziela spaliny, które dla niektórych osób mogą być drażniące. Nie da się ukryć, że kosiarka spalinowa jest także nieco droższa w eksploatacji.

Czy warto wybrać kosiarkę spalinowa z napędem?

Wracając do tematu kosiarek spalinowych z napędem trzeba przyznać, że to rozwiązanie znacznie podnosi komfort pracy. Napęd zmniejsza problemy z manewrowaniem podczas koszenia. Najlepiej jednak jeśli kosiarka wyposażona jest w napęd, którego działanie regulujemy sprzęgłem. Jeśli napęd jest dołączony na zasadzie włączony-wyłączony, to nie będzie to miało tak dużego przełożenia na komfort pracy.

Jakie są wady i zalety kosiarki elektrycznej?

Czas teraz na omówienie kosiarki elektrycznej. Do jej największych zalet należy z pewnością cicha praca i brak wydzielania spalin. Ponadto kosiarki tego typu pozwalają na łatwiejsze manewrowanie. Wynika to z ich niższej wagi. Kosiarka elektryczna jest także tańsza w eksploatacji. Do głównych mankamentów możemy zaliczyć małą moc, zbyt niską sprawność do koszenia dużych trawników konieczność zakupu i poprawnego utrzymania przedłużaczy. Pewnym rozwiązaniem tego ostatniego problemu jest zakup kosiarki z napędem akumulatorowym. Wydajność takiego urządzenia ograniczy się jednak tylko do obrębu przydomowego ogródka. Jeżeli chcecie kupić wysokiej jakości sprzęt ogrodniczy i szukacie fachowej pomocy w wyborze odpowiedniej kosiarki, to warto skorzystać z oferty firmy Empil, prowadzonej przez Emila Sosika. Wieloletnie doświadczenie, duży wybór sprzętu do prac w ogrodzie oraz profesjonalne doradztwo pozwolą Wam zakupić sprzęt idealnie dopasowany do potrzeb.