Sierpień to pełnia lata i przede wszystkim czas zbiorów. W tym miesiącu pogoda zazwyczaj dopisuje, zwłaszcza jego pierwsza połowa bywa najcieplejszym okresem w roku. Jest to więc dobry moment także na sadzenie wielu roślin. Jakie warzywa można zasiać pod koniec wakacji i które kwiaty najlepiej wtedy posadzić? Dowiedz się, co sadzić w sierpniu oraz poznaj najważniejsze prace ogrodowe.

Jak wygląda sierpień w ogrodzie?

Ogród w sierpniu prezentuje się pięknie. Kwitnące letnie kwiaty i sprzyjająca pogoda sprawiają, że uwielbiamy spędzać przyjemnie czas we własnym ogrodzie lub na działce. Nie tylko odpoczynek, ale też prace wykonywane w ogrodzie dają wiele radości. W sierpniu nie ma tutaj miejsca na nudę, a każdy ogrodnik amator z pewnością znajdzie sobie mnóstwo zajęć. Jest to idealna pora na sadzenie wielu roślin – zarówno kwiatów, jak i rozsad warzyw, a także zadbanie i pielęgnowanie swojego ogrodu.

Jakie kwiaty sadzimy w sierpniu?

Sierpień to dobry czas na dzielenie bylin. Przekwitnięte rośliny można dzielić i przesadzać, dając im wystarczający czas na ukorzenienie się przed początkiem jesieni. A więc jakie kwiaty można sadzić w sierpniu? Przede wszystkim rozsady roślin dwuletnich takie jak bratki, stokrotki, niezapominajki i dzwonki ogrodowe. Kwiaty ogrodowe sadzone w sierpniu to także przebiśniegi, krokusy jesienne i zimowity, które zakwitną już jesienią. W drugiej połowie miesiąca można sadzić rośliny cebulowate kwitnące wiosną m.in. tulipany, hiacynty i lilie. Pod koniec lata wysadzamy cebulki szachownicy cesarskiej i kostkowatej, narcyzów i pustynników. Jest to także idealna pora na przesadzanie piwonii.

Oprócz tego, w sierpniu sadzimy w ogrodzie ozdobne drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach np. cyprysiki, jałowce i różaneczniki. Po posadzeniu należy koniecznie pamiętać o obfitym ich podlewaniu.

Jakie warzywa można siać w sierpniu?

Sierpień jest przede wszystkim czasem zbioru warzyw uprawianych od wczesnej wiosny. Można wówczas jednak zasiać jeszcze warzywa poplonowe, które cechują się krótkim okresem wegetacji. Dzięki temu będziemy cieszyć się nimi jesienią – we wrześniu i październiku. Zatem, co siać w sierpniu? Na początku miesiąca wysiewamy warzywa na zbiór jesienny takie jak kapusta pekińska, koper, szpinak, sałata masłowa czy szczaw. W sierpniu warto posiać również rzodkiewkę, roszponkę, rukolę, botwinę oraz zimowe odmiany cebuli. Poza tym możemy posadzić także rozsadę warzyw. Z pojemników przenosimy na stałe miejsca rozsadę kalarepy, jarmużu czy też wczesnych odmian sałaty masłowej i kruchej.

Warzywa poplonowe wysiewamy lub sadzimy na pustych miejscach na grządkach, które pozostały po wcześniejszych uprawach. Najpierw jednak grządki te trzeba odpowiednio przygotować. Należy dokładnie usunąć wszystkie resztki po warzywach z plonu głównego i spulchnić bądź przekopać grządki. Przed przekopaniem warto je też nawodnić, jeśli ziemia jest bardzo sucha. Ważne jest także to, by w danym miejscu nie sadzić warzyw z tej samej rodziny, która rosła tam wcześniej.

Pozostałe prace w ogrodzie w sierpniu

Sierpień to wyjątkowy miesiąc w ogrodzie. Możemy cieszyć się z plonów oraz podziwiać kwitnące kwiaty, a jednocześnie dbać o ogród i planować kolejne sezony. Oprócz zbioru warzyw, owoców i ziół oraz sadzenia i siewu roślin można wykonywać też inne czynności. Jakie więc jeszcze są prace ogrodowe w sierpniu? Oto najważniejsze z nich:

 • podlewanie i nawożenie roślin, zwłaszcza podczas upałów i suszy,
 • regularne odchwaszczanie rabat kwiatowych i usuwanie przekwitłych kwiatostanów np. przekwitających kwiatów róż,
 • przycinanie lawendy i rozrastających się roślin wodnych,
 • przycinanie żywopłotów,
 • przycinanie drzew i krzewów,
 • przesadzanie drzew i krzewów iglastych,
 • pielęgnowanie krzewów i drzew owocowych poprzez m.in. zabezpieczanie gałęzi, uginającymi się pod ciężarem owoców przed złamaniem, podpieranie je tyczkami i przywiązywanie do grubszych konarów,
 • przeprowadzanie cięcia prześwietlającego krzewów owocowych po zbiorach owoców np. porzeczek, agrestów czy malin; wycinanie najstarszych pędów,
 • prześwietlanie drzew wiśni, czereśni,
 • usuwanie części liści zacieniających dojrzewające winogrona, przycinanie część tegorocznych pędów; tak samo należy zrobić z gałęziami jabłoni i grusz, które dojrzewają pod koniec sierpnia albo we wrześniu – dzięki temu owoce będą mieć lepszy dostęp światła,
 • zwalczanie szkodników i chorób roślin ogrodowych,
 • przeprowadzanie prac związanych w poprawą kondycji gleby.