Stwórz piękny naturalistyczny ogród

Materiał partnera
2019-10-09

Styli ogrodowych jest wiele, a w Polsce popularny jest ten japoński, śródziemnomorski, dworski, prowansalski, angielski, czy też wiejski. To one świetnie pasują zarówno przy pięknych willach, jak i małych jednorodzinnych domkach. Jeśli jednak Twój dom urządzony jest w oparciu o proekologiczne technologie, a Ty lubisz dziką przyrodę, postaw na ogród naturalistyczny! Podpowiadamy, jak go stworzyć…

Naturalistyczny ogród, czyli jaki?

Ogród naturalistyczny w zależności od położenia domu, a także jego porządku architektonicznego może być inny. Inny będzie w przypadku graniczenia działki z łąką, a inny wtedy, kiedy za płotem mamy las i rzekę. Sedno tworzenia ogrodu naturalistycznego tkwi bowiem w tym, aby nasz prywatny teren idealnie współgrał z otoczeniem wokół, tworząc jedną spójną całość. Jest to zatem rekomendowane dla domów nowoczesnych, budowanych na osiedlach pozamiejskim, na wsiach, czy na „odludziu”. To wtedy można pokusić się nawet o aranżacje bez systemu grodzeniowego! Ogród naturalistyczny może zatem być tworzony z leśnych roślin i drzewek iglastych, oraz ze ścieżek z kory drzewnej oraz szyszek; a także z kwiatów polnych i różnych gatunków traw. Jeśli jednak marzysz o naturalistycznym ogrodzie przy domu, położonym na zorganizowanym osiedlu z trzema sąsiadami wokół, nic nie stoi na przeszkodzie. Wtedy jednak warto wyobrazić sobie naturalną przestrzeń, która najbardziej przynosi nam ukojenie. Dla przykładu może być to aranżacja wydmowa stworzona ze specjalnego piasku oraz odpowiednich traw ozdobnych!

Dom otoczony trawami ozdobnymi!

Jak już wiesz naturalistyczny ogród może być przygotowany w różnych odmianach. Warto jednak specjalną uwagę poświęcić ozdobnym trawom, które można wykorzystać przy leśnych aranżacjach, łąkowych, polnych, czy też wcześniej wspomnianych wydmowych/nadmorskich. Popularnymi gatunkami, są zatem turzyca morrowa, turzyca brunatna, trzcinki ostrokwiatowe, tataraki trawiaste, śmiałki darniowe, sitniczka zwisła, rozplenica japońska, czy też ostnica mocna i szczególnie kochany w Polsce miskant  chiński. To właśnie te rośliny zagwarantują naturalistyczną przestrzeń całego ogrodu, czy jego elementów, np. skalniaków oraz oczek wodnych.

Zaleta wykorzystywania w ogrodach traw ozdobnych? Brak dużych wymagań co do zakresu ich pielęgnacji. O szczegółowe wymagania botaniczne danych gatunków, pytaj jednak zawsze specjalistów z takich firm, jak Centrum Ogrodnicze SEQUOIA, gdzie dostać można oprócz traw, rośliny doniczkowe, rośliny balkonowe, czy różnego rodzaju zioła!

Opracowanie artykułu:

Centrum Ogrodnicze "Sequoia" Gospodarstwo Szkółkarskie

ul. Rosoła 19, 02-797 Warszawa Ursynów, mazowieckie
e-mail
www
telefon