Przyczyny niedrożności kominów wynikają często z różnych przyczyn i pojawić mogą się w dowolnym czasie, bez względu na to, czy mówimy tutaj o obiekcie dopiero co oddanym do użytku, czy też takim, który lata swojej świetności ma już za sobą. Dopuszczenie do takiej sytuacji w zdecydowanej większości przypadków niesie ze sobą niezwykle poważne konsekwencje. Co powinno zwrócić uwagę domowników i gdzie szukać profesjonalnej pomocy w tym zakresie?

Niedrożny komin – przyczyny

Najczęstszą przyczyną niedrożności zarówno samych przewodów kominowych, jak i wylotu komina, jest stosowanie materiałów opałowych, które w palenisku nie powinny się znaleźć. Choć zjawisko to od jakiegoś czasu bardzo szeroko poruszane jest w mediach, wciąż znaleźć można zwolenników ogrzewania domu przy pomocy nie tylko mokrego drewna, co stanowiłoby akurat najmniejszy problem, ale także tworzyw sztucznych, odpadów gumowych lub nawet chemikaliów. Wysoka temperatura jest w stanie strawić dosłownie wszystko, a spalenie śmieci wciąż traktowane jest w kategoriach znacznie tańszej alternatywy dla konieczności ich segregacji. Efekty takiego postępowania nie są widoczne od razu i pozornie usypiają czujność mieszkańców obiektu. Z czasem jednak w przewodach zaczynają gromadzić się złogi sadzy. Proces ten trwa zazwyczaj dopóty, dopóki światło rury nie zostanie zamknięte prawie całkowicie. Sporym zagrożeniem dla drożności kominów są również ptasie gniazda. Dlatego właśnie kluczem do zachowania bezpieczeństwa jest zadbanie o przeprowadzanie regularnych przeglądów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Konsekwencje wynikające z niedrożności komina

Funkcjonowanie systemu kominowego, którego drożność jest ograniczona, zagraża nie tylko zdrowiu domowników, ale przede wszystkim ich życiu. Zalegająca w przewodach sadza przyczynia się do powstania 2 groźnych zjawisk. Mowa tutaj przede wszystkim o ewentualności jej zapłonu w miejscu, gdzie panuje najwyższa temperatura, czyli przy stożku wylotu spalin. Zanieczyszczenia przewodów sprawiają również, iż spaliny potrafią cofnąć się do środka ogrzewanego budynku. O tym, jak zabójczy potrafi być tlenek węgla, nie trzeba przekonywać nikogo. Ze względu na stopień skomplikowania, konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu oraz przeprowadzenie prac na wysokości, udrażniania kominów nie powinno podejmować się samodzielnie. W tej kwestii zaufać trzeba najbardziej doświadczonym fachowcom, do których zdecydowanie zalicza się firma Wojciech Grugel Zakład kominiarski mistrz kominiarski. Specjalista zadba o precyzyjne wykonanie zlecenie oraz przeprowadzenie prac tak sprawnie, jak to tylko możliwe. W zależności od indywidualnych ustaleń kominiarz może zająć się również uszczelnieniem oraz konserwacją przewodów.