Wykładzina i dywan – jakie wybrać do swojego domu?

Materiał partnera
2019-12-06

Miłośnicy aranżacji wnętrz zwracają uwagę nawet na najmniejsze i z pozoru niepotrzebne detale. To one jednak tworzą wyjątkowy i oryginalny klimat wnętrza, stanowiąc dopełnienie całości. Może to być własnoręcznie wykonana półka, narzuta na łóżko, nowoczesny obraz czy metalowa figurka. Elementami, które znacząco wpływają na przytulność domowej przestrzeni są niewątpliwie dywany i wykładziny podłogowe. To dekoracyjne, a przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie staje się popularniejsze i coraz częściej pojawia się w naszych domach. Jakie zalety mają wykładziny, a jakie dywany?

Przyjemne stąpanie po podłodze

Wykładziny podłogowe zyskują coraz to większe grono zwolenników. Nic dziwnego, gdyż ten rodzaj pokrycia powierzchni w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim chroni przed zimnem, a przecież nikt nie lubi po przebudzeniu stąpać po chłodnej podłodze, która powoduje uczucie dyskomfortu. Dlatego bardzo często stanowi element wykończenia sypialni. Sprawdzi się również w pokoju dziecięcym, ze względu na amortyzowanie upadków i łagodzenie ich skutków. Co więcej, wykładzina eliminuje hałas, tłumiąc dźwięki, co wpływa na izolację akustyczną wnętrza. Dzięki miękkości i puszystości wnętrze staje się bardziej przytulne i ciepłe. Wykładzina z powodzeniem może zastąpić posadzkę, wystarczy, że podłoże będzie równe, czyste i suche. Wówczas możemy zamocować wykładzinę bezpośrednio na betonowej wylewce. To szybki i łatwy sposób na wykończenie wnętrza i możliwość jego użytkowania. Oczywiście z tym rozwiązaniem wiąże się częstsze odkurzanie powierzchni oraz dbanie o jej czystość przy pomocy odpowiednio dobranych środków oraz okresowe pranie przez profesjonalne firmy. Jak mówią specjaliści z Gobelin, wykładziny dywanowe produkuje się głównie z tworzyw sztucznych. Różnią się rodzaje podbicia oraz runa, czyli wierzchniej warstwy. Ich popularność wiąże się z szeroką gamą kolorystyczną oraz modnym wzornictwem.

Ciekawy element dekoracyjny

Rolą dywanu jest głównie pełnienie funkcji dekoracyjnej. Zazwyczaj pojawia się w salonie, w okolicy części wypoczynkowej, czyli przy kanapie, fotelach lub pod stolikiem kawowym. Nie wymaga montażu, jest mobilny, gdyż można dowolnie zmieniać jego położenie. To również ułatwia utrzymywanie go w czystości, czyli wytrzepanie czy wypranie. Jak mówią specjaliści z Gobelin, różnorodność dywanów pod względem kolorystycznym oraz w kwestii dostępnych wzorów mogą być zaskakującym, a zarazem efektownym elementem wystroju wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest wieszanie dywanów na ścianach. To opcja dla odważnych, lubiących bawić się w niekonwencjonalne aranżacje wnętrz. Co prawda, ten trik stosowany był już w przeszłości, jednakże teraz ponownie wraca do łask. Modne są te w azteckie, etniczne wzory, które idealnie wpasują się w boho styl oraz nowoczesne geometryczne, dobrane zazwyczaj na zasadzie kontrastu kolorystycznego. Dywan to doskonały sposób na zakrycie defektu w panelach czy w parkiecie. Najpopularniejsze rodzaje według składu to:

  • Polipropylen
  • Akryl
  • Wiskoza
  • Wełna

Mieszanka tkanin: akryl, wełna, bawełna, wiskoza

W kuchni czy w przedpokoju często stosuje się chodniki dywanowe, podgumowane lub tkane.

Opracowanie artykułu:

Gobelin Wykładziny Sp. z o.o.

ul. Kasprowicza 4, 34-500 Zakopane małopolskie
e-mail
www
telefon