Gładki, zadbany, równo przystrzyżony, pełny głębi kolorów i soczysty trawnik to marzenie każdej osoby, która posiada działkę. Aby móc pochwalić się zatem pięknem ogrodu nawet w porze suszy, należy wdrożyć odpowiednie działania pielęgnacyjne. Istotne też jest to, w jaki sposób założymy trawnik. Tu do wyboru mamy opcję wysiewu lub też trawnika z rolki! Która wersja jest lepsza? Tego dowiesz się razem z nami…

Trawnik z rolki – zakładanie i zalety

Coraz bardziej popularnym sposobem zakładania trawnika jest wykorzystywanie technologii trawnika z rolki. Taka wersja zwana jest także darnią i należy do błyskawicznych metod tworzenia ogrodów przydomowych, a nawet miejskich. Trawnik w takim modelu może być zatem stworzony nawet w jeden dzień! Trawnik w rolkach składa się zatem ze specjalnie przygotowanych pasów o różnych wymiarach, które rozwija się niczym dywan. Ten posiada przy tym zarówno w pełni wykształcony system korzeniowy, jak i też rośliny na powierzchni, wśród których nie powinno być chwastów. Warto przy tym podkreślić, że taki trawnik może składać się z różnych gatunków trwa, choć najczęściej jest to jeden typ tworzący równą, zieloną i piękną powierzchnię. Trawnik z rolki pozwala uzyskać zatem jednolity i zagęszczony kolor, daje natychmiastowy efekt, a przy tym jest znacznie odporny na przemarzanie, choroby oraz szkodniki!

Pamiętać należy jednak o tym, że trawnik z rolki musi być układany na wcześniej dobrze przygotowanym gruncie, który może mieć już zamontowany system nawadniający. Istotny jest także projekt ułożenia tak, aby dywany trawnikowe idealnie się łączyły nie tworząc wyraźnych linii połączeń. Nie powinno się zatem przygotowywać darni bez pomocy takich pracowni, jak PROJECT GARDEN. Trawa z rolki to również zły pomysł dla ogrodów z licznymi drzewami, krzewami, czy przeszkodami. Ciężko jest ją dopasować do takich elementów, a w cieniu wzrasta ona w ograniczonym stopniu.

Trawa wysiewana – plusy i minusy rozwiązania

Wysiewana trawa to tradycyjny model tworzenia trawników. Tu istotne jest dobranie dobrego gatunku i specjalistyczne przygotowanie gleby – zarówno tej powierzchniowej, jak i głębokiej. Wysiewanie jest żmudne, może przynieść różny efekt i wielokrotnie prowadzi do konieczności tzw. dosiewania. Nie oznacza to jednak tego, że trawnik siany będzie znacznie brzydszy od tego z rolki. Odpowiednie metody siania, a następnie pielęgnacji pozwolą uzyskać piękną zieleń bez przesuszeń, plackowatych „łysin”, czy bez chwastów. Z pewnością wymaga to większego nakładu czasu niż w przypadku darni, ale wielokrotnie przynosi to większą satysfakcję. Wysiewana trawa posiada również pewną przewagę nad trawą z rolki. Przede wszystkim można łatwo mieszać jej gatunki, stosować ją w trudnodostępnych miejscach, czy też można wysiewać ją jesienią! Nie oznacza to jednak tego, że i tu nie będziemy potrzebowali pomocy ogrodników z dobrych firm. Ci zawsze służą pomocą przy zakładaniu ogrodów!

Podsumowanie – wybór zależy od przyjętych założeń!

Zalet i wad obu wersji trawników jest wiele. Ich dobór powinien zatem zależeć od naszych oczekiwań jakościowych i wizualnych, a także przede wszystkim od budżetu, warunków glebowych, czy od stylu ogrodu oraz od sposobów jego zagospodarowania. Ocenę, która technologia ogrodnicza jest lepsza warto zatem pozostawić dla specjalistów ze specjalistycznych pracowni!