Zasady projektowania wnętrz – jak rozpoznać dobrego projektanta?

2020-01-29

Aranżacja salonu, kuchni czy łazienki wymaga spełnienia pewnych zasad. Funkcjonalne i pełne zagospodarowanie przestrzeni zapewni dobry architekt wnętrz. Jakie są główne zasady projektowania i dlaczego lepiej zlecić plan specjaliście? Po czym poznać dobrego projektanta? Zdobądź niezbędne informacje i zaprojektuj praktyczne i komfortowe pomieszczenie dzięki naszym wskazówkom.

Jakie są główne reguły projektowania wnętrz? Czym się kierować przy aranżacji?

Projektowanie wnętrz należy rozpocząć od projektu i wykonania potrzebnych pomiarów. Określenie budżetu, oświetlenia, instalacji, materiałów wykończeniowych to nie  wszystko. W planie powinieneś uwzględnić styl i preferencje domowników. W dekoratorstwie należy się kierować przede wszystkim praktycznością i komfortem użytkowania. Pamiętaj także o podziale na strefy: dzienną i nocną. Przestronności pomieszczeniom dodadzą lampy i okna. Ważny jest także wybór stylu wnętrza.

Projekty wnętrz muszą uwzględniać, w jakiej stylistyce będzie utrzymane wyposażenie. Styl klasyczny, prowansalski, eklektyczny a może skandynawski? Ważne, aby trzymać się jednego stylu i wybrać pasujące do siebie umeblowanie. Najlepiej jednak skorzystać z pomocy np. biura projektowego. Samodzielne prace powinny się rozpocząć od usunięcia z pomieszczenia umeblowania. Potem maluje się ściany wybraną farbą. Optyczne zwiększenie wnętrza umożliwi pokrycie ścian białą emulsją. Jest to wynik zmniejszenia widoczności narożników i łączeń między podłogą, ścianami i sufitem.

Pozostałe zasady projektowania pokoju oraz innych pomieszczeń

Pod względem technicznym trzeba również pamiętać o projekcie. Najlepiej zlecić go specjaliście lub rozrysować plan na papierze milimetrowym. W tym celu ustaw na ścianach najważniejsze części. Jeśli zajdzie taka konieczność, przesuniesz je o parę cm w innym kierunku. Następnie określ miejsca do przechodzenia. Mebli o kształcie prostokąta lub kwadratu lepiej nie ustawiać pod ukosem w rogu. Drzwi w szafkach powinny mieć zapewnione swobodne otwieranie. Przestrzeń powinna być wykorzystana maksymalnie. Nie zapomnij o gniazdkach. Instalacje wodne, kanalizacyjne i gazowe oraz gniazdka to druga ważna kwestia po umeblowaniu. Staraj się nie pozostawiać pustych przestrzeni. Strefy i podział pomieszczeń jest ważny, ale nie musi oznaczać barier. Funkcjonalność i taniość to główne zasady, którymi trzeba się kierować. Pomoże w tym zlecenie planu biurom architektonicznym.

Cechy dobrego projektanta. Po czym poznać profesjonalistę?

Na profesjonalizm architekta wnętrz wskazuje obecność w Internecie. Strona www świadczy o znajomości nowinek w branży architektury wnętrz. Posiadanie bogatego, dostępnego do obejrzenia portfolio z fotografiami i wizualizacjami także dowodzi, że masz do czynienia ze specjalistą. Dobry dekorator ma własny styl lub dostosowuje się do klienta. Jego pomysły są jednak zawsze oryginalne. Potrafi znaleźć równowagę między praktycznością a odwzorowaniem trendów. Umie doradzić najlepsze rozwiązania i zaplanować funkcjonalne wnętrze domu lub mieszkania. Jest otwarty na kontakt i bierze pod uwagę potrzeby klienta. Dobry projektant wnętrz zna się na branży i może się podzielić wiedzą na temat aktualnych ofert producentów. Wie, jakie są ceny wybranych części wyposażenia pomieszczeń i rodzaje materiałów. Potrafi znaleźć tworzywa najlepszej jakości  na podstawie budżetu. Tylko takiemu dekoratorowi można zlecić monitorowanie pracy podwykonawców.

Przed dodatkowymi kosztami i poprawkami uchroni Cię dobry architekt wnętrz. Zamiast tracić czas na zakup materiałów, wybierz zaufanego doradcę w osobie projektanta. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję dobrze zrealizowanego projektu. Np. aranżacja salonu będzie odzwierciedlać Twoje wymagania.