Małe lub wąskie wnętrza nie są łatwe do zaprojektowania. Aby przestrzeń była w pełni wykorzystana, a przy tym nieobciążona nadmiarem umeblowania, potrzebny jest dobry plan i spełnienie pewnych warunków. Remont lub budowa będą łatwiejsze po zapoznaniu się z naszym poradnikiem. Oto pomysły aranżacyjne, które sprawdzą się w przypadku niewielkiej przestrzeni do umeblowania.

Jak urządzić małą kuchnię? Wskazówki

Aranżacja małej kuchni powinna być w pełni przemyślana. Dlatego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Mały metraż wiąże się niestety z pewnymi ograniczeniami ze względu na zagospodarowanie przestrzeni. Zabudowa kuchenna nie powinna zajmować całych ścian tzn. zapełniać jednocześnie góry i dołu. Z kolei wygodne odszukanie i korzystanie z najczęściej stosowanych przedmiotów ułatwi zawieszenie na ścianach listew zaopatrzonych w kosze i haczyki. W ten sposób maksymalnie wykorzysta się przestrzeń bez zbędnego obciążania blatu. Projekty małych kuchni często składają się z zestawów mebli kuchennych występujących w jasnych tonacjach kolorystycznych. Dzięki temu wnętrze wydaje się większe. Półki we wnękach umieszczone w rzędach warto dodatkowo podświetlić np. poprzez lampy fluorescencyjne (jarzeniówki). Dodatkiem mogą być rozwieszone na ścianach trójwymiarowe, kolorowe fototapety.

Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię?

Aby optycznie sprawić wrażenie, że mała kuchnia będzie się wydawać większa, dobrze jest pomyśleć o wyburzeniu ścian. Taką usługę oferują m.in. firmy zajmujące się wykańczaniem wnętrz. Pozwolą na otrzymanie otwartej przestrzeni. Nie trzeba jednak decydować się na tak radykalne rozwiązanie. Alternatywą może być zaprojektowanie otwartej kuchni z salonem, bądź wstawienie luster. Innym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia jest zdecydowanie się na wiszące szafki. Odpowiednio pojemne pozwolą na wygodne przechowywanie naczyń czy innych artykułów. Umożliwi to odciążenie blatów. Kompaktowe, funkcjonalne urządzenia także są dobrym wyjściem przy ograniczonej przestrzeni.

Aranżacja małej kuchni 4m2 – na jakie meble i rozwiązania kolorystyczne się zdecydować?

Wąska kuchnia wymaga dokładnie rozplanowanego wyposażenia. Polecane są w pierwszym rzędzie regały kuchenne o otwartej budowie. Niektóre modele mogą zawierać szuflady. Ich główną zaletą jest to, że przepuszczają światło i są pojemne. Dobrą metodą na wygodne zagospodarowanie wnętrza jest zdecydowanie się na szafki zamykane systemem przesuwnym. W połączeniu z dekoracyjnymi frontami nadadzą się w przypadku połączenia z salonem. Mała kuchnia z oknem natomiast może posłużyć jako dodatkowy blat np. z drewna zamiast parapetu. Białe odcienie można za to przełamać zielenią (w stylu angielskim) lub błękitem. W razie wątpliwości można poradzić się pracownika firmy prowadzącej sprzedaż mebli kuchennych.

Jak zaaranżować poddasze?

W przypadku planowanej budowy kuchni na poddaszu najlepszą opcją będzie zlecenie gotowej zabudowy. Pozwoli to na wykorzystanie w pełni dostępnej powierzchni. Zalecane są przy tym błyszczące fronty. Odbijanie przez nich światła odpowiada za wrażenie większej przestrzeni. Warto wiedzieć, że przy projekcie należy uwzględnić ściankę kolankową. W przypadku wysokiej na 75 cm zalecana jest budowa tzw. skosu schowkami. Dobrym rozwiązaniem będzie stolik np. rozkładany. Przy ściance, której wysokość równa jest 90 cm, sprawdzą się zamontowane pod skosem dolne szafki. 110 cm to minimum, umożliwiające swobodną aranżację.

W przypadku urządzania pomieszczenia w bloku sprawa jest skomplikowana. W mieszkaniach sprawdzają się projekty kuchni z wyspą. Najlepiej, aby zabudowa kuchenna znajdowała się na jednej ścianie. Blat powinien być odpowiednio przycięty. Dlatego też najlepiej skorzystać z opcji mebli na wymiar. Fachowiec zagwarantuje prawidłowe zamontowanie blatu do ściany na zawiasach.

Odpowiednie wyposażenie pomieszczenia służącego do gotowania i spożywania posiłków w przypadku mniejszej powierzchni odpowiada za wygodne użytkowanie. Półki do narożnych szafek, systemy cargo oraz wiszące szafki to tylko niektóre praktyczne rozwiązania, które warto uwzględnić przy projekcie.