Dla wielu osób budowa przydomowego basenu to spełnienie marzeń. Cały proces nie sprowadza się jednak jedynie do wyboru technologii jego konstrukcji, ale także innych istotnych kwestii. Mowa tutaj przede wszystkim o akcesoriach przeznaczonych do filtracji wody. W tym celu wykorzystuje się zarówno tzw. skimmery, jak i rynny przelewowe. Czy którąś z dostępnych opcji można uznać za lepszą?

Czym charakteryzują się baseny skimmerowe?

Z czym w tym przypadku mają do czynienia klienci? Skimmer, czyli tzw. zbieracz wody, to nic innego niż rodzaj filtra powierzchniowego. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie zbiornika z różnego rodzaju zanieczyszczeń – w tym przede wszystkim liści czy owadów. Wydajność funkcjonowania urządzenia w największej mierze uzależniona jest od właściwego połączenia go z pompą wodną, która wymusza ruch wody. Ciecz dociera w ten sposób do systemu filtracji, gdzie następnie zostaje perfekcyjnie oczyszczona.

Jak podkreślają doświadczeni fachowcy z firmy System Universal, każdy skimmer wyposażony jest w specjalistycznie zaprojektowany koszyczek. Umieszcza się w nim tabletkę chlorową. W rezultacie skimmer pełni jednocześnie funkcję dozownika oczyszczając wodę z bakterii. Z technicznego punktu widzenia skimmery to niewielkie urządzenia o prostokątnym kształcie. Najczęściej instaluje się je tylnej ścianie basenu w niewielkiej odległości od dysz, gdzie nikomu nie zawadzają. Ich liczba i przepływ zależne są od wielkości basenu. To sprawdzone i praktyczne rozwiązanie, które w sposób szczególny cieszy się ogromny zainteresowaniem ze strony właścicieli basenów prywatnych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Basen przelewowy, czyli co?

W przypadku basenów zlokalizowanych w przydomowych ogrodach rozwiązanie to wykorzystywane jest rzadko – co oczywiście nie oznacza, że wcale. Czym różni się ta technologia od zbiorników wyposażonych w skimmery? W bardzo jasny sposób wyjaśniają to pracownicy firmy System Universal. Pomimo że rynna przelewowa i skimmery są elementami systemu filtracyjnego, to ich funkcjonowanie opiera się na innych zasadach.

Dla konstrukcji basenu przelewowego najistotniejsze są takie elementy jak rynna z kratką osłonową oraz zbiornik umieszczony pod akwenem. Woda dostaje się do zbiornika przez rynny, a następnie zostaje zassana przez pompę i odprowadzona bezpośrednio do filtra. Później, gdy woda zostanie już odpowiednio przefiltrowana, jest wtryskiwana do basenu przez dysze. Dzięki temu obieg wody w jest niezwykle wydajny – podobnie zresztą jak sam proces oczyszczania. Niestety koszty związane z zakupem basenów przelewowych oraz z ich należytą konserwacją są bardzo wysokie.