Blog Panoramy Firm

Ceramiczne towarzystwo stołowe - czyli wybieramy serwis obiadowy i kawowy

Materiał partnera
2019-05-29
zastawa stołowa

Lubisz biesiadować przy wspólnym stole wraz z rodziną i przyjaciółmi, raczyć ich przyrządzonymi przez ciebie pysznościami w postaci smacznych obiadów i słodkich deserów. Na czymś te wiktuały trzeba podać. Zarówno serwis obiadowy, jak i kawowy powinien być odpowiednio duży, jeśli prowadzisz otwarty dom i zawsze jest w nim pełno ludzi. Jeśli wolisz kameralne towarzystwo, wystarczy standardowy zestaw na sześć osób. Kształt, wzór i materiał to twój wybór. W sklepie Fanti z Dębicy na pewno dostaniesz to, czego szukasz, i to od najlepszych producentów.

Obiad podano! Ale na czym?

No właśnie. Wybór odpowiedniego zestawu obiadowego może przyprawić o zawrót głowy. Wielość formy, kształtu, wzorów i kolorów powoduje, że ciężko jest się zdecydować na coś konkretnego. Przede wszystkim zadbaj o to, by nie serwować dań na różnych naczyniach. Szczególnie, gdy organizujesz jakąś uroczystość bądź zapraszam na obiad przyjaciół. Komplet talerzy powinien wystarczyć dla wszystkich gości. Jeśli lubisz duże fety, postaraj się o zestaw na 24 osoby. Takie serwisy zazwyczaj posiadają duże, głębokie i małe talerze. Dobrze zaopatrzyć się także w wazę do serwowania zup, półmiski, salaterki i sosjerki. By dopełnić wygląd stołu można pokusić się o świeczniki lub wazony w podobnej stylistyce, co zastawa stołowa. Jeśli wszystko utrzymane jest w stonowanych barwach, wówczas warto dodać mocniejszy i wyrazisty akcent w postaci ciemnych, granatowych czy bordowych, a nawet kolorowych, serwetek oraz kwiatów w soczystych barwach. Jeśli serwis obiadowy jest ciemny, wtedy dodatki powinny być jasne.

Słodka chwila zapomnienia serwowana na ładnych talerzach

Deser. Jego rola jest nieoceniona. To zwieńczenie posiłku. Zazwyczaj serwisy kawowe są w podobnej stylistyce i kolorystyce, co serwisy obiadowe. Dla wielu osób jest szczególnie istotne, gdy przygotowują przyjęcia. Jeśli lubisz poszaleć i tworzysz cukiernicze, wyraziste cuda, to serwis kawowy powinien być stonowany, by nie zakłócać widoku słodkiego dzieła sztuki. Możesz wybrać jasne barwy: biel, beż czy wszelkie pastele, ale nie koniecznie. Grafit, butelkowa zieleń czy złoto to kolory, które też świetnie sprawdzają się w serwisach kawowych. Zestawy wyposażone są w talerzyki deserowe, filiżanki z podstawkami, niekiedy również w dzbanek do kawy, czy imbryk do herbaty i cukiernicę. Do kompletu warto też nabyć paterę  na nodze do ciasta oraz pucharki do lodów. Dobrze gdyby wszystko do siebie pasowało.

A sztućce?

Gdy już mamy na czym jeść, to warto pomyśleć czym jeść. Sztućce mogą być ze stali nierdzewnej, srebrne lub platerowane, w całości z jednego materiału albo np. z drewnianymi rączkami. Ważne, by były trwałe i nie gięły się pod wpływem nacisku podczas spożywania posiłku. Wszelkiego rodzaju łyżki, łyżeczki, noże, widelce, widelczyki to must have w każdej, dobrze wyposażonej kuchni. Do tego chochelki, wazówki i wiele innych. Organizując przyjęcia musisz wiedzieć, w jaki sposób układać poszczególne sztućce. Kolejność ich położenia jest tak samo ważna, jak kolejność serwowania potraw. Jeśli nie znasz się na tym, bo przecież nie musisz, możesz skorzystać z podpowiedzi w Internecie lub podręcznikach do stołowego savoir vivre.

Wszelkie niezbędne sprzęty takie jak zastawy stołowe, serwisy kawowe, sztućce, filiżanki czy dzbanki są dostępne w sklepie Fanti. Tu także dostaniesz okrągłe czy kwadratowe patery do ciasta, komplety kutych noży oraz zestawy garnków emaliowanych bądź ze stali nierdzewnej. Firma oferuje również suszarki na bieliznę, deski do prasowania oraz przybory szkolne.

Opracowanie artykułu:

"Fanti" S.C. Andrzej Loda Krystyna Gałat

ul. Rzeszowska 76, 39-200 Dębica podkarpackie
e-mail