czas czytania: 3 min materiał partnera

Co mieści się w zakresie profesjonalnych usług aranżacji wnętrz?

Stylowe wnętrze

Wprowadzając się do nowego mieszkania czy domu, mamy mnóstwo pomysłów co do tego, jak je urządzić. Często jednak brakuje nam umiejętności, by plany i marzenia urzeczywistnić w sposób, który będzie nie tylko efektowny, ale również funkcjonalny. Tu z pomocą przychodzi nam profesjonalna aranżacja wnętrz. Podstawę stanowi tu oczywiście dekorowanie mieszkań, ale ich zakres w rzeczywistości jest znacznie większy.

Projektowanie wymarzonego wnętrza

Jak wskazuje nazwa zawodu, projektant lub projektantka wnętrz zajmują się planowaniem aranżacji mieszkania albo domu zgodnie z naszymi oczekiwaniami i na miarę naszych możliwości finansowych. Kompleksowe usługi w tym zakresie oferuje Małgorzata Szepelowska – jej działalność obejmuje zarówno zaprojektowanie funkcjonalnego mieszkania, jak i dobór odpowiednich kolorów, faktur materiałów, mebli, oświetlenia oraz wszelkich innych elementów wystroju.

Pomoc projektantki wnętrz będzie nieoceniona w przypadku dekorowania nowego mieszkania, do którego planujemy się wprowadzić, ale równie dobrze możemy ją zaangażować podczas remontu naszego domu. Lista zadań, jakie obejmuje profesjonalna aranżacja wnętrz, jest długa i obejmuje:

  • kompleksowe projekty domów i mieszkań w różnych rozmiarach;
  • aranżacje poszczególnych pomieszczeń;
  • aranżacje małych łazienek w bloku – te sprawiają najwięcej trudności, ze względu na duże ograniczenia tego, co możemy tak naprawdę zmienić;
  • konsultacje pomysłów oraz doradztwo;
  • aranżacje tarasu, ogrodu i balkonu;
  • projekty elewacji i ogrodzeń.

Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, które zaproponuje nam prawdziwy profesjonalista. Do tych zalicza się między innymi przeprowadzenie formalności administracyjno-prawnych dotyczących pozwoleń na budowę, a także rozpoczęcia, przeprowadzenia i zakończenia robót. Projektantka wnętrz zająć się może również nadzorem autorskim, inwestorskim czy współpracą z wykonawcami. Do usług aranżacji wnętrz należą ponadto organizacja prac budowlanych oraz pomoc w poszukiwaniu potrzebnych do ich realizacji materiałów.

Sprzedaż i wynajem mieszkania

Angażowanie projektantki wnętrz kojarzy się raczej z kupnem lub odnowieniem mieszkania czy domu, w którym żyjemy lub planujemy zamieszkać. Jej pomoc może jednak okazać się dla nas korzystna w przypadku wystawiania naszego lokum na sprzedaż lub pod wynajem.

Dużą popularnością cieszy się tak zwany home staging, czyli profesjonalne przygotowanie mieszkania lub domu, którego celem jest podniesienie jego atrakcyjności. Jego zadaniem jest przekształcenie wnętrza „do mieszania” we wnętrze „do sprzedania”. Obejmuje cały szereg czynności obejmujących tak oczywiste, jak sprzątanie i umycie okien, ale też te wymagające ręki profesjonalisty, czyli zadbanie o układ pomieszczeń, zapach wnętrz oraz muzyka towarzysząca odwiedzającym.