Umeblowanie kuchni jest niezwykle ważne przy projektowaniu domu lub remoncie. Zakup gotowego kompletu to znaczne ułatwienie. Wymaga jednak pewnego przygotowania. Z czego składa się taki zestaw i czy możliwa jest modyfikacja jego układu? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Czy typ zabudowy kuchennej wpływa na wybór zestawu umeblowania? Czy można je samodzielnie zamontować?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawów kuchennych?

Zestawy kuchenne obejmujące meble do kuchni zazwyczaj przykrywane są blatem.  W związku z tym, przed zakupem konieczne jest sprawdzenie i  osiągalność danego produktu. Duże znaczenie ma także kolor, grubość oraz faktura. Części zakrywające, takie jak blaty oraz blat ze ścianą powinny być odpowiednio dobrane. Równie ważny jest typ zlewozmywaka, do którego trzeba jeszcze dopasować osprzęt. Należy jeszcze uwzględnić miejsce na sprzęt AGD np. zmywarkę czy lodówkę. Znaczący jest również rodzaj instalacji np. z wyciągiem lub z tzw. pochłaniaczem. Głębokość szafek i możliwość ich regulacji (np. nóżek) to ostatnie aspekty, o których trzeba pamiętać.

Dobrze jest poza tym zwrócić uwagę na dostępność półek, uchwytów i okuć. Warto się przy tym zastanowić nad układem zabudowy. Co ciekawe, układ i liczbę np. szuflad można w dowolny sposób modyfikować. Wobec tego warto skorzystać z pomocy stolarza lub firmy meblarskiej.

Jakie wyróżnia się zestawy mebli kuchennych?

Dostępne w sklepach z meblami kuchennymi zestawy różnią się cenami oraz układem i liczbą elementów. Komplet mebli kuchennych jest znaczne wygodniejszy niż zakup pojedynczych szafek do kuchni. Standardowy zestaw obejmuje szafkę pod zlewozmywak, modele stojące (w tym z szufladami), a także modele wiszące z wersją okapową. Często zawierają dodatkowe półki, które cechują się specjalnymi frontami, okuciami i uchwytami. Poza tym obejmują dodatkowe wyposażenie np. suszarkę do naczyń. Klasyczne komplety zalecane są przy niewielkim metrażu. Dzięki temu wpasowanie wszystkich sprzętów będzie łatwiejsze. Jedynym ograniczeniem jest zabudowa kuchenna, która pozwala na wybrany układ np. w kształcie litery L. Dotyczy to w szczególności usytuowania dłuższego boku. Bardziej skomplikowane komplety zawierają ciągi kuchenne sięgające 3 ścian. Często wlicza się w nie także „wyspa”.

Zestaw mebli kuchennych w stylu prowansalskim i tradycyjnym

Szukając tanich mebli kuchennych, warto zastanowić się nad stylem. Ciekawą propozycją jest kuchnia prowansalska. Komplety kuchenne w tym stylu wyróżniają się przede wszystkim frezowaniem patynowanych lub foliowanych frontów. Ponadto cechują się często wysokimi, oświetlonymi witrynami, które składają się z półek. Wykonane są z reguły ze szkła np. błękitnego. Inną opcją jest tradycyjny zestaw mebli kuchennych. Odznaczają się standardowymi frontami ramowymi, które stosuje się zamiennie z laminowanymi. Oprócz drewna wykorzystuje się jego imitację. Wybiera się nierzadko jasne odcienie takich gatunków drewna jak sosna czy modrzew. Rzeźbienia i żłoby dodają umeblowaniu charakteru. Niezależnie od wybranego stylu, sprzęty kuchenne powinny być funkcjonalne i praktyczne.

Zestawy mebli kuchennych można również montować samodzielnie. Wystarczy tylko kierować się wskazówkami zamieszczonymi w dołączonej instrukcji. Aby zaoszczędzić sobie czasu, warto jednak pomyśleć nad kupnem lub zamówieniem mebli na wymiar. Koszty zależą od doświadczenia pracowników tego rodzaju firm oraz formy usługi.