Łazienka to pomieszczenie przeznaczone do wykonywania podstawowych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, ale nie tylko. W ostatnich latach jej znaczenie zdecydowanie wzrosło i stała się dla domowników również miejscem odpoczynku i codziennego relaksu. To ważne, aby wszystko, co potrzebne znajdowało się w dobrze zaplanowanej, estetycznej przestrzeni.

Jakie są elementy dobrze wykonanego projektu łazienki?

W łazience znajdują się urządzenia montowane w danym miejscu na stałe. Oznacza to, że od początku powinny znajdować się w możliwie najwygodniejszym ułożeniu, ponieważ późniejsze zmiany w tym zakresie będą związane z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych. Przy planowaniu łazienki warto zgłosić się do firmy, która proponuje w tym zakresie profesjonalne usługi. W województwie śląskim będzie to Ceramed. Projekt, który jest podstawą wykończenia omawianego pomieszczenia, powinien zawierać kilka ważnych, opisanych poniżej elementów.

  • Podział na strefy. W łazience istotne jest, aby istniały obszary suchy i mokry, które będą determinować układ podstawowych urządzeń sanitarnych. W części mokrej powinny się znajdować elementy przeznaczone do takich czynności jak kąpiel lub pranie. Część sucha jest zwykle miejscem na przechowywanie akcesoriów lub suszenia bielizny.
  • Rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, takich jak WC, pralka, umywalka, prysznic, czy też wanna. Dzięki temu będzie możliwe wykonanie instalacji hydraulicznej i kanalizacyjnej odpowiadających za doprowadzenie ciepłej i zimnej wody oraz odprowadzanie nieczystości. W tej części projektu istotne jest właściwe ustalenie odległości między poszczególnymi obiektami.
  • Precyzyjny dobór materiałów. Bardzo istotne jest staranne dobranie materiałów, na których oparty zostanie projekt łazienki. Pozwala to na wykończenie pomieszczenia w taki sposób, aby jego powierzchnie przez długi czas pozostały odporne na działanie wody oraz na ścieranie.
  • Koncepcja wyglądu. Jest to część, która najbardziej interesuje klientów. W projekcie łazienki nie może zabraknąć wizualizacji ukazującej efekt końcowy planowanych prac. Warto, aby była ona ujęta w rzucie od góry oraz w wizualizacji przestrzennej.

Dlaczego tak ważny jest dobry projekt łazienki?

Dobry projekt łazienki sprawi, że korzystanie z tego pomieszczenia będzie proste i przyjemne. Ponadto łazienka, która zostanie zaprojektowana we właściwy sposób, nie będzie wymagała remontów i zmian mających na celu poprawę jej funkcjonalności w późniejszym czasie.