Dobra jakość wody użytkowej w gospodarstwie domowym ma ogromne znaczenie dla zdrowia mieszkańców, jak i sprawności sprzętów AGD. W unormowaniu składu fizykochemicznego mogą pomóc przydomowe stacje uzdatniania wody. Urządzenia te są szczególnie istotne, jeśli główne ujęcie wody dla budynku stanowi, znajdująca się na działce studnia głębinowa. Konieczne jest jednak zdefiniowanie występujących problemów.

Analiza potrzeb

Rozważając zakup takiego urządzenia do naszego gospodarstwa domowego, w pierwszej kolejności należy poddać analizie skład fizykochemiczny wody. Pozwoli to na dobór stacji o odpowiednich parametrach, która umożliwi uzyskanie pożądanej jakości cieczy. Oczywiście takiej weryfikacji nie musimy wykonywać samodzielnie. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którym zlecimy również instalacje systemu uzdatnia. Może to być na przykład firma usług hydraulicznych Roberta Rosłońca, znajdująca się w Robercinie. W Polsce do najczęściej spotykanych problemów można zaliczyć między innymi większą utlenialność, jak również podwyższony poziom manganu, żelaza lub amoniaku. Kłopot sprawia także barwa lub niedostateczna przeźroczystość wody. Podczas wyboru odpowiednich rozwiązań należy mieć także na uwadze źródło jej poboru – przydomowa studnia głębinowa bądź sieć wodociągowa.

Uzdatnianie wody wodociągowej

W takim przypadku głównym zadaniem urządzenia będzie zmiękczenie wody. Stacje wodociągowe bowiem są zobowiązane do dostarczenia użytkownikom produktu, który spełnia określone parametry, dlatego same muszą stosować różne metody uzdatniania. Choć zjawisko twardej wody nie jest aż tak niebezpieczne dla zdrowia, aczkolwiek może powodować przesuszenie skóry, to dużo szkód wyrządza urządzeniom AGD, takim jak pralki, zmywarki, czajniki etc. Urządzenie zmiękczające wodę powinno znajdować się w miejscu wejścia rurociągu do budynku przed piecem grzewczym, ale za wodomierzami. Sprzęt tego typu dobiera się także pod kątem wartości przepływu wody. Do instalacji zmiękczacza niezbędny jest filtr mechaniczny, który zostanie zainstalowany przed urządzeniem. Regularna wymiana wkładów zagwarantuje prawidłowe działanie całego systemu.

Poprawa jakości wody ze studni

W domach, w których nie ma możliwości podłączenia obiektu do lokalnej sieci wodociągowej, konieczne jest wybudowanie przydomowej studni. W tej sytuacji stacja uzdatniania wody ma niebagatelne znaczenie dla zachowania bezpiecznych dla zdrowia parametrów cieczy. Po przeprowadzonym badaniu fizykochemicznym oraz sprawdzeniu obecności ewentualnych bakterii nawet jeśli zbiornik ujęcia jest poddawany regularnemu chlorowaniu, można dobrać właściwe urządzenia, które rozwiążą wszystkie problemy. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się stacje wyposażone w multifunkcyjny filtr, który zapewni zarówno odpowiednią miękkość cieczy, jak i wyeliminuje niepożądany nadmiar związków organicznych. Warto również zadbać o odpowiednią pompę, która będzie bezproblemowo współpracować z zainstalowanym uzdatniaczem. Istotną informacją dla specjalistów, zajmujących się doborem oraz montażem tego typu urządzeń, będzie określenie charakteru zbiornika – przeponowy lub bezprzeponowy.