Czego nie powinno zabraknąć w idealnie zaprojektowanym ogrodzie?

Materiał partnera
2019-11-20
Ogród

Współcześni inwestorzy budowlani, w szczególności ci, którzy mają przyjemność mieszkania w domu jednorodzinnym, wiele uwagi poświęcają nie tylko estetycznemu wykończeniu budynku, ale także wymarzonej działki. Na znakomity efekt składa się jednak wiele czynników, nad którymi nie da się całkowicie zapanować bez odpowiednio usystematyzowanej wiedzy. Dlaczego zatem warto zdecydować się na usługi profesjonalnego projektowania przydomowych ogrodów?

Ogród od podstaw

Aby zapewnić klientom jak najlepsze rezultaty, prace należy rozpocząć od podstaw. Jednakże co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Wszystko rozpoczyna się od wizji lokalnej. Na tym etapie bada się przede wszystkim uwarunkowania terenowe, w tym głównie te, związane z rodzajem konkretnej gleby. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań technicznych, przystępuje się do omówienia wizji inwestora i sprecyzowania możliwości jej realizacji. Kolejny etap stanowi przygotowanie precyzyjnej wyceny, dzięki której klient będzie mógł sprawdzić, czy inwestycja zmieści się w zaplanowanym budżecie.

Kwestie techniczne zaczyna się od zaprojektowania systemu nawadniającego, od którego zależało będzie właściwe funkcjonowanie ogrodu. Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają montaż zraszaczy sterowanych automatycznie, które można zaprogramować nawet na działanie o konkretnej godzinie. Uwzględnić trzeba także drenaż, który umożliwi dobre rozprowadzenie wody deszczowej. O estetyce ogrodu w największej mierze decyduje trawnik. Specjaliści są w stanie określić to, czy w konkretnych warunkach lepiej sprawdzi się ten z rolki, czy ten wysiewany. Roślinność ozdobna dobierana jest zarówno z uwzględnieniem oczekiwań klienta, jak i uwarunkowań klimatycznych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodu – czy tylko zieleń?

Mówiąc o ogrodzie idealnym, choć nie wyda się to tak oczywiste, zawsze trzeba mieć na myśli pewną całość, w której skład wchodzą nie tylko rośliny, ale także tzw. infrastruktura towarzysząca. Estetycznym dopełnieniem każdego ogrodu są oczywiście piękne tarasy oraz altany, które powinny stanowić jego integralną część. Zdecydować można się na także na rozwiązania znacznie mniej konwencjonalne takie jak oczka wodne lub fontanny. Nie da się jednak przecenić roli, jaką w nowoczesnym ogrodzie ogrywa właściwie zaprojektowane oświetlenie. To ono wydobywa ukryte w przestrzeni piękno, które dostrzec możemy dopiero w godzinach wieczornych.

Spraw, o których trzeba pamiętać, jest wiele. Aby nie pogubić się w tym wszystkim, warto poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów. Firmy takie jak Ogrodnictwo Awangarda są w stanie zapewnić nie tylko kompleksową obsługę, ale także rzetelne doradztwo i bardzo atrakcyjne ceny. Ogród zdecydowanie może stać się miejscem do zabaw, zadumy i odpoczynku. Jego praktyczne i estetyczne zaprojektowanie na pewno pomoże osiągnąć ten cel.


Opracowanie artykułu: