Sufity podwieszane to proste konstrukcje montowane poniżej stropu za pośrednictwem specjalnych profili aluminiowych. Zazwyczaj do ich budowy wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe, ale można też użyć innych materiałów, na przykład PCV, surowców drewno- i metalopodobnych. Jakie zalety ma wspomniany sposób wykończenia wnętrz? Czy pasuje do każdego pomieszczenia? Kiedy nie warto decydować się na przywołane rozwiązanie?

Jakie atuty ma podwieszany sufit?

Podwieszenie sufitu niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Dzięki przywołanemu zabiegowi można w prosty i stosunkowo szybki sposób wyrównać proporcje pomieszczenia – optycznie je poszerzyć, obniżyć, skrócić albo podzielić na kilka funkcjonalnych stref. Ten „trik” warto wykorzystać na przykład w salonie, który jednocześnie pełni rolę jadalni.  Podwieszany sufit dobrze sprawdzi się jednak nie tylko w pokoju dziennym, ale również w innych przestrzeniach (w kuchni, sypialni, łazience itp.). Wspomniane konstrukcje to świetny sposób na wysłonięcie przewodów oświetleniowych klimatyzacyjnych czy elektrycznych, a także wyciszenie wnętrza i wytłumienie hałasów (zminimalizowane zostaje zjawisko pogłosu). 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że podwieszany sufi ma duże walory dekoracyjne. Dodaje aranżacji elegancji, a jednocześnie sprawia, że przestrzeń nabiera oryginalnego charakteru. Przedstawione rozwiązanie jest dość uniwersalne. Doskonale pasuje do wielu różnych stylów urządzania wnętrz – poczynając od designu klasycznego, poprzez skandynawski, a na industrialnym czy nowoczesnym kończąc. Opisywana konstrukcja może przybierać rozmaite kształty  (łuki, prostokąty, kwadraty), co znacznie ułatwia dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. 

Kiedy podwieszany sufit nie jest dobrym pomysłem?

Podwieszany sufit nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W jakich  sytuacjach warto z niego zrezygnować? Wspomniana konstrukcja nie sprawdzi się zbyt dobrze w bogato zdobionych wnętrzach. Nagromadzenie zbyt dużej ilości komponentów dekoracyjnych na jednej przestrzeni niepotrzebnie przytłoczy aranżację. Zastosowanie opisywanego elementu wykończeniowego nie wyjdzie na dobre również ciasnym pomieszczeniom o niewielkim metrażu. Przyniesie bowiem efekt odwrotny od zamierzonego i dodatkowo pomniejszy przestrzeń. 

Komu zlecić podwieszenie sufitu?

Nie należy podwieszać sufitu na własną rękę. Warto powierzyć przywołane zadanie profesjonalistom. Duże doświadczenie w realizowaniu tego typu zleceń ma między innymi firma remontowa RAF-BUD. Zatrudnienie fachowców daje pewność, że wszelkie prace będą przeprowadzone z należytą starannością i zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką.