Urządzanie domu wiąże się zawsze ze znacznymi kosztami. Największe nakłady pieniężne z reguły dotyczą umeblowania łazienki i kuchni. Ograniczenia finansowe sprawiają, że często zmuszeni jesteśmy do szukania tańszych rozwiązań. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na sprzęt z drugiej ręki. Czy jednak wybór używanych mebli do kuchni to dobry pomysł?

Wady i zalety używanych mebli kuchennych

Istniejące na polskim rynku sklepy meblowe posiadają szeroki asortyment, idealny do wyposażenia wnętrz. Często jednak ceny wyrobów meblarskich są zbyt duże. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się meble vintage. Za niewielką opłatą możliwe jest znalezienie sprzętu w dobrym stanie. Ważne jednak, by wybrać artykuły, z których korzystano przez niezbyt długi okres. Niestety, z reguły ciężko to stwierdzić. Kilkuletnie używane meble pozwolą zaoszczędzić czasu i pieniędzy na kosztowne renowacje.

Umeblowanie z odzysku ma jednak swoje wady. Zazwyczaj tego rodzaju sprzęt ma zużyte blaty i wymaga przez to wymiany. Podobnych zabiegów wymagają zawiasy drzwi. Zacinające się zawiasy utrudniają swobodne otwieranie i zamykanie np. szafek. Przed pierwszym użyciem nienowego sprzętu wymagane jest dokładne zdezynfekowanie powierzchni.

Jak wygląda konserwacja  starych mebli kuchennych?

O to, jak dbać o stare meble kuchenne decyduje ich rodzaj oraz stan,  w jakim się znajdują w momencie ich nabycia. Należy je poddać tradycyjnym zabiegom czyszczenia i pielęgnacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzętu sporządzonego z drewna. Sprzęt z laminatów czy płyt MDF wymaga z reguły największej pracy. Na lakierowanych powierzchniach widać wszystkie zanieczyszczenia. Z tego powodu stosuje się do nich profesjonalne preparaty, takie jak mleczka w sprayu lub płynie, które zapobiegają elektryzowaniu się. W ten sposób przywraca się gładzi połysk i hamuje ponowne zbieranie się kurzu. W przypadku skórzanych artykułów np. stołków wszystko zależy od stanu tapicerki. Nierzadko konieczna będzie renowacja. Nie zaleca się stosowania silnych detergentów. Skórę najbezpieczniej czyścić przeznaczonymi do tego środkami. Nagromadzony na obiciu kurz najlepiej usuwać wodą z mydłem.

Do dokładnego oczyszczenia fasad używa się specjalnych środków, które dodatkowo ochronią powierzchnie. Właściwa konserwacja przedłuży czas ich użytkowania. W przypadku większych zniszczeń lub znalezionych wad powinno się je odrestaurować. Do samodzielnej odnowy umeblowania potrzebne będą: ściereczka, płaski pędzel, szpachelka z metalu oraz tzw. pace do ściernego papieru.

Gdzie kupić tanie używane meble kuchenne?

Profesjonalna produkcja mebli ze względu na wykorzystane materiały i sprzęt wiąże się z wysokimi cenami sprzedaży. Z tej przyczyny opłaca się śledzenie stron sklepów meblowych oraz specjalnych portali. Można na nich znaleźć atrakcyjne promocje. Na tanie wyroby meblarskie można oprócz tego natrafić na specjalnie organizowanych targach z używanymi rzeczami. Starych mebli kuchennych można jeszcze szukać w komisach meblowych i sklepach z antykami.

Używany sprzęt to proekologiczna opcja, która pozwala znacznie zaoszczędzić pieniądze. Drobne wady można zamaskować, a większe samodzielnie naprawić lub oddać do serwisu. Odpowiednia konserwacja i renowacja pozwoli na otrzymanie wysokiej jakości, stylowego sprzętu kuchennego.