Wiele osób marzy o posiadaniu kamiennego blatu kuchennego lub wykonanych z kamienia parapetów wewnętrznych. Alternatywę dla tego surowca stanowi konglomerat, który może być wykonany z kwarcu lub marmuru. Jego właściwości pozwalają na łatwą obróbkę materiału oraz uzyskanie rozmaitych wzorów, jak i barw. Przede wszystkim cechuje go duża wytrzymałość oraz niska cena.

Charakterystyka konglomeratu

To materiał, który wytwarza się z kamienia pochodzącego z recyklingu bądź występującego w naturze. Zawiera także dodatki w postaci ceramiki, luster lub szkła. Wszystko zaś łączy się ze sobą za pomocą spoiwa, które stanowi żywica epoksydowa, rzadziej cement lub mieszanka obydwu. Mieszankę wszystkich wymienionych surowców wlewa się do formy. W ten sposób powstaje skalny blok poddawany późniejszej obróbce, polegającej na cięciu na mniejsze części do uzyskania pożądanego kształtu. Konglomerat może mieć wykończenie matowe lub z połyskiem. Zależy to od wybranej metody kształtowania – zastosowania piaskowania albo wysokich tudzież niskim temperatur.

W zależności od rodzaju konglomeratu może mieć różną wytrzymałość. Niemniej jednak z pewnością jest alternatywą dla wyrobów z naturalnego kamienia, dlatego tak często znajduje swoje zastosowanie w wykończeniach wnętrz. Do najważniejszych cech można zaliczyć jego lekkość, uniwersalność oraz niski koszt. Ponadto występuje w wielu barwach i wzorach. Szeroką ofertę produktów wykonanych z konglomeratu ma między innymi zakład kamieniarski Kamyk, znajdujący się w Jabłonnej pod Warszawą.

Rodzaje i zastosowanie konglomeratu

Do najbardziej popularnych typów można zaliczyć kwarcytowy oraz marmurowy. Pierwszy z nich w swojej strukturze ma ponad 90% sproszkowanego kwarcu i maksymalnie 10% spoiwa. Jest najbardziej polecanym materiałem do wykonywania blatów kuchennych jako alternatywa dla surowca, jakim jest kamień. Ma właściwości antybakteryjne oraz nie przysparza trudności w utrzymaniu higieny. Dodatkowo jest odporny na działanie kwasów. Warto wspomnieć, że konglomerat nie jest uciążliwy w obróbce, dlatego kuchenne powierzchnie robocze mogą przybierać rozmaite i niestandardowe kształty. Zaimpregnowany typ kwarcytowy idealnie wpasuje się także jako obudowa brodzika prysznicowego.

Drugą popularną formę stanowi konglomerat marmurowy, który stosuje się przede wszystkim do wykonywania parapetów wewnętrznych. Sprawdzi się przede wszystkim przy montażu konstrukcji, która opiera się na warstwie ocieplenia. Składa się z 95% skał węglanowych i 5% żywicy epoksydowej. Jest zdecydowanie bardziej miękki od opisanego wcześniej rodzaju, a także podatny na zarysowania. Jego eksploatacja wymaga szczególnej ostrożności. Zastosowanie specjalnych preparatów do jego czyszczenia ograniczy do pewnego stopnia nasiąkliwość materiału.