Z reguły zawód kominiarza kojarzony jest z tym, że co jakiś czas pojawia się w naszych domach i udrażnia systemy kominowe, żeby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dla mieszkańców, ale czy tylko to wchodzi w zakres jego obowiązków? Sprawdź, czym zajmuje się specjalista z tej branży i co możesz zlecić mu przy kolejnej wizycie. Jeśli masz instalacje gazowe, to też warto poznać ich ofertę.

Usługi realizowane przez kominiarzy

Z reguły myślimy, że usługi kominiarskie kończą się na przeprowadzaniu okresowych kontroli przewodów kominowych jako obowiązek zlecenia ich, który leży po stronie właściciela każdego domu. Nic bardziej mylnego, bowiem w zakres obowiązków specjalistów z firmy Usługi Kominiarskie Ryszard Szylkiewicz jest znacznie większy.

Do kolejnych zadań należy inwentaryzacja systemów kominowych i wykonanie pełnej dokumentacji, które zawierają rzuty poziome i pionowe wszystkich przewodów i ich podłączeń. W zakres działania wchodzi również przeprowadzanie okresowych kontroli szczelności i poprawnego funkcjonowania instalacji gazowej. Będąc w momencie budowania domu, można zlecić kominiarzom montaż całych przewodów ze stali kwasoodpornej i żaroodpornej.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, fachowcy czyszczą i sprawdzają urządzenia grzewczo-kominowe oraz sporządzają opinie na temat ich sprawności dla potrzeb Gazowni, Wydziałów Architektury i Urzędów Miast. Z racji możliwości stałej współpracy z kominiarzami, mogą oni obsługiwać również Wspólnoty Mieszkaniowe.

Dlaczego należy dbać o pełną sprawność instalacji kominowych?

Właściciele każdego budynku, który jest wyposażony w jakikolwiek system grzewczy, musi liczyć się z tym, że jego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców lub osobom przebywającym tymczasowo w pomieszczeniach. Systematyczne udrażnianie przewodów kominowych wpływa na płynny przepływ powietrza i dymu, uniemożliwiając powstanie źródła ognia, co mogłoby skutkować wybuchem pożaru lub zaczadzeniem wnętrza. Nie zwlekaj dłużej z czyszczeniem, jeśli dawno tego nie robiłeś!