Pięknie utrzymany ogród to najlepsza wizytówka naszego domu. Problem w tym, że często brakuje nam pomysłu na jego aranżację. Zagospodarowanie działki tylko w teorii wydaje się prostym zadaniem. W praktyce często kończy się na wysianiu trawnika i posadzeniu kilku tui. A przecież nawet niewielki ogród może zachwycać pięknem i funkcjonalnością! Jak można osiągnąć taki efekt? Z pomocą doświadczonego architekta.

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Przydomowy ogród powinien spełniać potrzeby i oczekiwania domowników. To najważniejsze kwestie, które architekt bierze pod uwagę podczas projektowania skrawka zieleni. Warto jednak zadać sobie kilka pytań, które ułatwią profesjonaliście stworzenie efektownej i funkcjonalnej aranżacji. Oto kilka z nich.

  • Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na stworzenie ogrodu?
  • Czy ogród ma służyć jako plac zabaw dla dzieci?
  • Czy mamy w planach uprawę owoców, warzyw i ziół?
  • Ile czasu będziemy mogli przeznaczyć na pielęgnację ogrodu?
  • Czy zamierzamy gościć w ogrodzie znajomych?

Wszystko to ma wpływ na to, jak projektant ukształtuje przestrzeń wokół domu. Nasze decyzje determinują też dobór roślin, nawierzchni i elementów małej architektury ogrodowej. Oczywiście możemy również w pełni zdać się na doświadczenie projektanta. Większość firm ogrodniczych, takich jak np. Gardenia, nie tylko projektuje ogrody, ale także zajmuje się ich kompleksową pielęgnacją oraz utrzymaniem.

Zalety współpracy z architektem

Dobry architekt jest w stanie stworzyć piękny ogród z najbardziej zaniedbanego fragmentu działki. Oczywiście potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, doświadczonej ekipy oraz gruntownej wiedzy z zakresu ogrodnictwa i botaniki. Przydomowy ogród to nie tylko trawnik i kilka kolorowych rabatek. To przede wszystkim miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Architekt dopasuje aranżację do preferencji domowników oraz charakteru całej parceli. Przewidzi sposób, w jaki będzie rozrastał się ogród i zadecyduje o jego ostatecznej formie. Ogrodnik rozplanuje rozstawienie mebli ogrodowych, altany, miejsca do grillowania czy placu zabaw dla dzieci tak, by elementy te doskonale komponowały się z całością. Ogrody tworzone przez specjalistów wyróżniają się nieprzeciętną stylistyką i uporządkowaniem przestrzeni.

Jakie ogrody preferują Polacy?

Przydomowe ogrody Polaków mają raczej minimalistyczny charakter. Pełno w nich zimozielonych roślin iglastych, które zdobią posesję przez cały rok. Większość z nas boi się korzystać z usług profesjonalnych projektantów ze względu na koszty. Tymczasem cennik usług ogrodniczych bardzo często dostosowywany jest do możliwości finansowych inwestora. Czasem kilka drobnych zmian w wyglądzie ogrodu może zadecydować o prezencji całej posesji.