Dlaczego warto zamontować żaluzje na oknach?

Materiał partnera
2019-10-01

Choć w zdecydowanej większości domów i mieszkań spotykane są rolety jako osłony okienne, to klasyczne żaluzje nie wyszły z mody. Wręcz przeciwnie, dzięki nowym sposobom aranżacji wnętrz są eleganckim dodatkiem, który nadaje przytulności całemu wnętrzu. Poza tym spełnia swoje główne funkcje, czyli ograniczenie nasłonecznienia pomieszczenia oraz zachowanie prywatności.

W poziomie albo w pionie

Zasadniczo żaluzje dzielą się na klasyczne poziome, spotykane w wielu miejscach, ale również pionowe, czyli verticale. Te drugie zdecydowanie częściej znajdują swoje zastosowanie w biurach, ponieważ sprawdzają się lepiej przy dużych oknach. Ze względu na materiał, z którego są wykonane, na rynku można znaleźć żaluzje drewniane, aluminiowe oraz plisowane. Występują one zarówno wariancie wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Te przeznaczone do montażu na oknach PCV nie wymagają wiercenia otworów w ramie okiennej, ponieważ posiadają specjalne nakładki do założenia na niej. Wybór jest na tyle szeroki, że z łatwością można zaleźć żaluzje dopasowane do naszych potrzeb, chociażby pod względem estetycznym.

Niestraszne słońce

Tak samo, jak rolety, żaluzje skutecznie chronią pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, a przez to wyższą temperaturą wewnętrza. Te wykonane z aluminium mogą być dodatkowo pokryte substancją odbijającą promieniowanie UV. Są także odporne na wilgoć i wodę, więc doskonale sprawdzą się na przykład w łazience. Z kolei drewniane barwią wpadające promienie słoneczne na zbliżony do drewna, z którego są wykonane odcień, nadając przyjemny klimat wnętrzu. Mnogość ustawień żaluzji poziomych (kąt nachylenia lamel, całkowite uniesienie lub opuszczenie) dają możliwość precyzyjnej ochrony przed słońcem oraz wpuszczenia odpowiedniej ilości światła do środka. Przewagą żaluzji aluminiowych jest ich lekkość, która doskonale sprawdza się przy montażu pod kątem na oknach dachowych.

Elegancki desing

Z pewnością bardziej nieszablonowym dodatkiem, który nada pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru, będą rolety drewniane. Można je z powodzeniem dopasować do koloru mebli lub ramy okiennej. Są zdecydowanie bardziej przytulne w porównaniu do żaluzji aluminiowych. Wybierając żaluzje na przykład firmy Margo, możemy liczyć na naprawdę wiele wzorów oraz kolorów. Obydwa rodzaje bardzo dobrze wpasują się jako ozdoba samego okna w połączeniu z jednolitymi zasłonami. Aczkolwiek w przypadku tych aluminiowych istnieją też wzory imitujące drewno. Bogata paleta barw, jeśli chodzi o tego typu żaluzje, sprawdzi się w przypadku pokoju dziecięcego i ożywienia jego wnętrza.

Opracowanie artykułu:

Anna Kunka "Margo"

ul. Przemysłowa 11 /7, 11-500 Wilkasy warmińsko-mazurskie
e-mail