Każdy właściciel domu jednorodzinnego chciałby się pochwalić pięknym i zadbanym ogrodem, będącym dopełnieniem i często podkreślającym architekturę domu. Samodzielne tworzenie ogrodu nie jest łatwe i nie zawsze osiągamy oczekiwany efekt. Bez branżowej wiedzy łatwo jest popełnić błąd np. z właściwym doborem roślin do panujących w danym miejscu warunków. Dlaczego tak ważne jest skorzystanie z usług architekta krajobrazu?

Nie tylko dla użyteczności publicznej

Projektowanie ogrodów i terenów zieleni zwykle kojarzy się z przestrzeniami publicznymi, takimi jak zieleńce, parki i skwery. To właśnie te miejsca są zwykle idealnie rozplanowane, aby pełniły funkcję dekoracyjną, wpływały na ogólną estetykę przestrzeni, jak również pozwalały na korzystanie z nich przez mieszkańców i turystów. Warto jednak pamiętać, że architekci krajobrazu pracują również dla klientów indywidualnych, którym zależy na ładnym i zadbanym ogrodzie. Projekt ogrodu oraz jego realizacja to inwestycja na lata, a właściciel będzie musiał zadbać wyłącznie o pielęgnację roślin. Jednym z polecanych biur projektowych jest firma Green Street, której siedziba znajduje się w Siedlcach. Przedsiębiorstwo świadczy kompleksowe usługi – od wykonania projektu, aż po nadzór przy realizacji oraz zamawianie materiałów i stałą, comiesięczną  pielęgnację ogrodu.

Znajomość roślin

Jedną z największych zalet architektów krajobrazu jest nie tylko zmysł artystyczny, ale także znajomość poszczególnych gatunków roślin. W wielu ogrodach rośliny nie rozwijają się prawidłowo, gdyż zostały posadzone w niewłaściwy sposób i w złym miejscu – na przykład w zbyt dużym lub zbyt małym zacienieniu albo bez właściwego przygotowania podłoża. Rośliny różnią się zarówno pod względem cech morfologicznych takich jak siła wzrostu czy kolor kwiatów, ale również pod względem wymagań do życia. Zdecydowanie dużym ułatwieniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Dzięki temu unikniemy dużej ilości błędów, które przekładają się na nasz czas i pieniądze.

Dla każdego gatunku roślin należy dobrać odpowiednie miejsce, a następnie zaopatrzyć glebę w składniki odżywcze przy pomocy nawozów. Ważne jest także ustalenie potrzebnej wilgotności. W przydomowych ogrodach można sadzić nie tylko rośliny kwitnące oraz ozdobne drzewa i krzewy, ale także rośliny jadalne – na przykład różnego rodzaju owoce i zioła, które nie tylko ładnie wyglądają, ale także przydadzą się w kuchni.

Estetyczny wygląd

Oczywiście tym, na czym najbardziej zależy właścicielowi ogrodu, jest po prostu jego estetyczny i schludny wygląd. I choć mawia się, że „artystyczny nieład” również ma swój urok, idealnie zaplanowane tereny zieleni zdecydowanie bardziej przykuwają spojrzenie i cieszą oko. Wygląd ogrodu jest ustalany przy stałej konsultacji z klientem, dlatego zawsze będzie dostosowany do jego indywidualnych upodobań. Oprócz roślin, w ogrodach można również zastosować dodatkowe elementy architektury, takie jak altany, murki, ścieżki, czy też fontanny. Architekt krajobrazu zawsze proponuje rozwiązania, które będą dostosowane do możliwości finansowych każdego klienta, od najbardziej ekonomicznych – po ekskluzywne rozwiązania.