Place zabaw dla dzieci czy ogrodowe huśtawki to główne miejsca, w których najmłodsi spędzają wolny czas. Zabawa na świeżym powietrzu może być jeszcze przyjemniejsza, jeśli zdecydujemy się na wybudowanie lub zakup drewnianej konstrukcji. Wyposażona w zjeżdżalnię, drabinkę z poręczą i inne akcesoria, będzie świetnym miejscem zabawy i punktem obserwacji dla najmłodszych. Projektów i pomysłów na ich wykonanie na szczęście nie brakuje.

Projekty domków ogrodowych dla dzieci

Dostępne na rynku gotowe domki z drewna dla dzieci tworzone są z wysokiej jakości naturalnych surowców, które wcześniej zostały poddane obróbce. W ten sposób zabezpiecza się dziecko przed uszkodzeniami skóry. We wnętrzu konstrukcji panuje odpowiedni mikroklimat, a jej atrakcyjny wygląd zachęca dzieci do zabawy na świeżym powietrzu. Wśród projektów domków dla dzieci można znaleźć konstrukcje z drabiną czy zjeżdżalnią, a także osadzone na gruncie lub balach. Dodatkowo dostępne są modele z piętrami.

Zwykle tego rodzaju konstrukcje tworzone m.in. przez stolarzy według nie są zbyt kosztowne. Ich ceny wahają się od 650 zł do ponad 3 tys. zł w przypadku bardziej rozbudowanych konstrukcji. Mogą być uzupełnione huśtawką lub piaskownicą, a także dodatkami np. kogutem umieszczonym na dachu lub innymi zabawkami. Otwierane lub zamykane elementy także mają znaczenie. Brak okien pozwoli obserwować przebywające w drewnianym domku dzieci. Wszystko to wpływa jednak na wysokość kosztów zakupu lub budowy.

Jak wykonać drewniany domek dla dzieci?

Place zabaw dla dzieci nie byłyby kompletne bez domów drewnianych połączonych ze zjeżdżalnią lub innymi dodatkami. Drewniane domki ogrodowe dla dzieci mogą być wykonane samodzielnie lub zlecone do zrobienia. Do ich utworzenia wystarczą takie narzędzia jak: poziomica, drabina, młotek i wkrętarka (lub śrubokręt). W celu przygotowania desek do przycięcia, do odmierzenia odpowiednich długości opłaca się zastosować metrówkę. Z reguły można skorzystać z gotowych zestawów do instalacji. Komplety składają się zazwyczaj z: 4 okien (ze skoblami), 2 odbojów do okna, drzwi i torby z okuciami. Do zestawu dołączona jest również instrukcja. Domek z drewna dla dzieci powinien poza tym uwzględniać m.in. części dachu, liczbę desek i listew oraz pozostałe elementy elewacji drewnianej. Czasem zestaw obejmuje zjeżdżalnię.

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca przechodzi się do właściwych prac. Budowa konstrukcji drewnianej składa się z następujących etapów:

  1. Pokrycia farbą lub impregnatem. Należy odczekać min. 6 h, aż model wyschnie.

  2. Montażu struktury platformy. Instaluje się ją z 4 słupków i 4 poprzeczek. Następnie przykręca się legary i rozmieszcza przy zachowaniu jednakowych przerw.

  3. Przytwierdzania elementów: desek wkrętami i zastrzałów.

  4. Instalacji podłogi. Po umieszczeniu na platformie przykręca się je od góry. Potem mocuje się dłuższą balustradę.

  5. Składania konstrukcji. Skręca się części ścian wewnętrznych wkrętami.

  6. Zainstalowania innych części. Okiennice montuje się na zawiasy. Przykręca się siatkę i odbój. Umieszcza się na 3 zawiasy drzwi i przykręca służący jako klamkę skobel.

  7. Osadzenia zadaszenia. Rozkłada się pasek papy między połaciami dachu. Przykręca odpowiednie deski a potem wkręca wkręty.

  8. Rozmieszczenia konstrukcji. Po przykręceniu osłaniającej listwy na mniejsze wkręty umieszcza się ją na platformie. Przykręca się do niej drabinkę, a potem instaluje krótszą barierkę lub zjeżdżalnię.

Na koniec warto pomyśleć o zabezpieczeniu drewnianej konstrukcji. Najlepiej w tym celu dokonać impregnacji drewna. Pozwoli to zabezpieczyć budowlę przed warunkami atmosferycznymi. Malowanie należy powtarzać co kilka lat w celu ochrony i odświeżenia koloru.

Co jeszcze można stworzyć z drewna? Pomysły na drewniane konstrukcje

Oprócz domków z drewna dobrym pomysłem jest stworzenie drewnianego domku dla lalek. Do jego wykonania potrzebne będą takie materiały jak: 2 heblowane deski z sosny (wymiary: 20 x 2 x 300 cm), kątowniki, konfirmanty, płyta, gwoździe oraz wsporniki. Prace zgodnie ze wskazówkami dostępnymi w internetowych poradnikach najlepiej wykonać w garażu. Jeśli jednak chcemy uniknąć wiercenia lub nie mamy odpowiedniego pomieszczenia, możemy zamówić wykonanie konstrukcji stolarzowi. Cięcie można także zlecić odpłatnie w niektórych sklepach meblarskich. W celu zaoszczędzenia czasu można także kupić gotowy model.