Jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy domu jest wybór stolarki okiennej i drzwiowej. To dzięki niej możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ale też stanowią elementy chroniące budynek przed włamaniem. Ponadto oczywiście wpływa znacząco na estetykę budynku. Dlatego też u osób kupujących drzwi zewnętrzne pojawia się wiele pytań. Na jakie kwestie poświęcić najwięcej uwagi?

Rodzaje drzwi zewnętrznych

Głównym kryterium podziału drzwi na kategorie jest materiał, z którego zostały zrobione. I tak rozróżniamy na przykład drzwi zewnętrzne:

  • z drewna – Zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj. Z reguły do wykonania takich drzwi używane jest drewno z drzew liściastych, takich jak dąb lub mahoń oraz z drzew iglastych – sosna i świerk, największą zaletą jest dobra izolacja termiczna i duża wytrzymałość. Jeśli już zdecydowaliśmy się na drzwi drewniane, zwróćmy szczególną uwagę na jakość wykonania.  Drewno musi być najpierw przesuszone, pozbawione sęków i innych wad. Dlatego też wybierajmy sprawdzone firmy takie jak na przykład białostocki Michael Woodson, które zapewnią nam elementy najwyższej jakości. Ponadto w ofercie niektórych działalności dostaniemy możliwość wyboru każdej składowej naszych drzwi, między innymi drewna oraz stworzenia naszego projektu.
  • z aluminium i stali – odporne na czynniki mechaniczne, dlatego też mogą stanowić element antywłamaniowy, największą wadą jest słaba izolacja termiczna oraz akustyczna.
  • z tworzywa sztucznego – skrzydło takich drzwi zazwyczaj wykonane jest z tłoczonej płyty o wzmocnionych panelach bocznych. Stosowany do budowy elementów polichlorek winylu jest dodatkowo wzmacniany. Mimo to posiadają niską sztywność, a co za tym idzie słabe parametry antywłamaniowe, natomiast parametry termiczne i akustyczne są bardzo dobre.
  • z włókna szklanego – posiadają ościeżnicę dębową, natomiast skrzydło z płyty z drewnianą ramą. Całość jest obłożona włóknami szklanymi imitującymi fakturę drewna.

Drzwi otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz?

Drzwi frontowe mogą być otwierane zarówno do środka jak i na zewnątrz. Pierwsza opcja jest uważana za bardziej estetyczną oraz lepiej się prezentującą. Pozwala ukryć zawiasy, jednak minusem jest widoczność progu, a także problemy ze szczelnością. Warto też wiedzieć, że podczas opadów deszczu lub śniegu mogą one dostawać się do wewnątrz. Drzwi otwierane na zewnątrz pod względem estetycznym przegrywają z tymi otwieranymi do wewnątrz, poza tym dolna krawędź jest dość trudna w utrzymaniu w czystości zimą lub jesienią. Jednak poza tym posiadają dużo zalet, na przykład nie przepuszczają żadnych opadów.