Zbliżający się okres grzewczy w porze jesienno-zimowej u wielu osób rodzi wiele pytań. Przede wszystkim, co wybrać, aby było jak najoszczędniej. Nie wszystko, co tanie jest dobre jakościowo, a w tym przypadku też ekologiczne. Tym bardziej że jesteśmy na każdym kroku alarmowani o wysokim natężeniu smogu w powietrzu. Warto więc przyjrzeć się opcji, jaką stanowi ekogroszek.

Czym jest ekogroszek?

To rodzaj paliwa stałego, które jest odpadem po węglu kamiennym. Niegdyś było uważane za niezdatne do ogrzewania lokali, jednak z biegiem rozwijającej się technologii ten pogląd stał się nieaktualny. Dziś znajduje się praktycznie w każdym składzie węgla. Możemy go także zakupić u firm specjalizujących się w sprzedaży tego konkretnego materiału opałowego jak na przykład producent Ekocarbon z Pisaorzowic w województwie śląskim.

Dlaczego warto zainwestować w ekogroszek?

Jak sama nazwa paliwa wskazuje, jest ono zdecydowanie bardziej ekologiczne, aniżeli inne formy ogrzewania węglowego lub olejowego. Spełnia wszelkie normy unijne dotyczące minimalnej zawartości siarki oraz emisji popiołu i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Ponadto koszty inwestycji w odpowiedni piec i sam zakup ekogroszku bardzo szybko się zwrócą. Wystarczy napełnić pojemnik zbiorczy w kotle, ustawić odpowiednią temperaturę, a co za tym idzie, nie trzeba napełniać pieca co kilka godzin kolejną porcją materiału opałowego. Cena zakupu zależy przede wszystkim od sezonu, w którym zdecydujemy się uzupełnić zapas opału, a także metody jego pakowania. Bardzo często istnieje możliwość otrzymanie ekogorszku workowanego wraz z wyborem wielkości jego granulacji. Ponadto ekogroszek jest wydajnym paliwem, ponieważ pali się długo i daje stosunkowo dużo ciepła w porównaniu do swojej objętości.

Jaki piec do ekogroszku wybrać?

Należy zaznaczyć, że podejmując decyzję o ogrzewaniu domu ekogroszkiem, musimy zaopatrzyć się w specjalny piec retortowy, który jest przystosowany do jego spalania. Koszt wymiany może być wysoki, jednak jak wspomniane zostało wcześniej, w perspektywie czasu to ekonomiczna inwestycja. Cena takiego kotła grzewczego różni się w zależności od stopnia automatyzacji oraz mocy. Nowoczesne modele wyposażone są właśnie w automatyczny sposób obsługi, w którym wystarczy włączyć mechanizm, uzupełnić paliwo i regularnie usuwać popiół (zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu). Najważniejszą rzeczą są okresowe przeglądy i konserwacje, aby uniknąć w porę usterki, uszkodzenie bowiem takiego pieca wiąże się z dużymi kosztami naprawy. Ponadto istotną rolę odgrywa jakość wykorzystywanego ekogroszku. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność, stopień wysuszenia oraz zawartość odpadów, np. kamieni.