Chcesz usunąć pnie drzew po wycince? Zależy Ci na sprawnej i skutecznej realizacji zlecenia? Korzystając z usług firmy zajmującej się wycinką i pielęgnacją drzew Green Globe pozbędziesz się zdrewniałych łodyg i przygotujesz teren pod dalsze zagospodarowanie przestrzenne. Sprawdźmy, na czym polega usługa frezowania pni, i co na ten temat mówi doświadczony arborysta.

Frezowanie pni – czym jest i na czym polega ta procedura?

Proces frezowania to forma obróbki skrawaniem wykonywana przy użyciu narzędzia wykonującego ruch obrotowy. Szybko obracająca się tarcza tworzy frezy, zabierając niewielkie warstwy materiału i mieląc go na trociny. Jak wskazuje ekspert z Green Globe, do frezowania pni wykorzystuje się zazwyczaj ciężkie maszyny z silnikami Diesla o dużych mocach i wysokim momencie obrotowym. Przed rozpoczęciem pracy operator dopasowuje szerokość frezu do wymiarów pnia oraz wyznacza głębokość, na jakiej osadzony jest pień. Najmocniejsze maszyny potrafią rozdrobnić pnie do 50 cm poniżej poziomu gruntu i szerokości do 190 cm. W czasie wykonywania usługi specjalista z Green Globe najeżdża frezarką na pień drzewa, docierając do najtrudniej dostępnych miejsc. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w systemy gąsienicowe, które nie powodują zniszczeń wrażliwych obszarów. Szybkość frezowania uzależniona jest od gabarytów pnia i głębokości jego zakorzenienia.

Frezowanie czy karczowanie pni – którą metodę wybrać?

Wiele osób uważa, że terminy „frezowanie” oraz „karczowanie pni” odnoszą się do tej samej usługi. To duży błąd. 

Jak wyjaśnia ekspert z Green Globe karczowanie polega na usunięciu wierzchniej części pnia do poziomu gruntu, co oznacza, że korzenie pozostają wewnątrz gleby. 

Procedura jest na ogół wykonywana z użyciem narzędzi ręcznych, takich jak siekiery czy topory. Karczowanie pni jest znacznie bardziej czasochłonne i wymaga użycia bardziej zaawansowanych narzędzi jak wspomniane wyżej frezarki. Jeżeli chcesz na stałe pozbyć się pnia, skorzystaj z usług firmy arborystycznej.